Fransız çiftçiler protesto için İspanyol şaraplarını döktü

Telif hakkı AFP
Image caption Çiftçiler, Fransa-İspanya sınırı yakınlarında şarap kamyonlarına saldırdı.

Fransız çiftçiler, gıda fiyatlarının ucuzlamasından sorumlu tuttukları İspanya'ya ait şarap kamyonlarına saldırıp tüm şarapları döktü.

Bunun üzerine İspanya, Fransa Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırıp protestosunu iletti.

İspanya, Fransız protestocuların saldırısını 'AB'nin temel prensiplerinin alenen ihlali' olduğunu söyledi.

Fransız çiftçiler, İspanyol şarap üreticilerini düşük fiyatlarıyla haksız rekabet yaratmakla suçluyor.

Düşen fiyatlardan da yabancı rakiplerini, süpermarketleri ve distribütörleri sorumlu tutuyorlar.

İspanyol şaraplarını protesto eden çiftçiler de tepkilerini Pazartesi günü, İspanya-Fransa sınırında kamyonlara saldırarak gösterdi.

İspanyol çiftçilik kuruluşları, Fransa'nın güneyindeki Le Boulou yakınlarında beş araca düzenlenen saldırıda on binlerce litre şarabın döküldüğünü söyledi.

İspanya hükümeti saldırıyı Avrupa Komisyonu'na bildirdiğini duyurdu.

Telif hakkı AFP
Image caption Fransız çiftçiler, düşük fiyatları nedeniyle İspanyol şarap üreticilerini haksız rekabet yaratmakla suçluyor.

İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Sık sık yaşanan bu olaylar, İspanyol hükümetini endişelendiriyor. İspanya resmi olarak Fransız yetkililere protestosunu iletti" dendi.

Açıklamada, Fransız yetkililere "Avrupa Birliği'nin temel prensibi olarak insanların ve ürünlerin güvenli bir şekilde serbest dolaşımının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması" çağrısı yapıldı.

Kamyon şoförlerini temsil eden İspanyol dernek de Fransız polisinin saldırıları önlemek için harekete geçmediğini söyledi.

Fransa'nın Aude bölgesindeki şarap üreticileri derneği başkanı Frederic Rouanet ise protestolara devam edeceklerini söyledi.

AFP haber ajansına konuşan Rouanet, protestocuların ürünlerini, İspanya'dan ve İtalya'dan gelen ucuz şaraplara karşı koruduklarını ifade etti.

Geçen yıl Temmuz ayında Fransız çiftçiler, ithal ürünlerini taşıyan İspanyol kamyonlarına saldırmış, Madrid de yine benzer bir protesto iletmişti.