Cinayetten yargılanan 15 yaşındaki iki kıza müebbet

Telif hakkı bbc
Image caption Öldürülen Angela Wrightson'un bedeninde yüzden fazla yara saptanmıştı

İngiltere'de bir kadını işkence ederek öldürmekten yargılanan 15 yaşındaki iki kız çocuğu, en az 15 yılını cezaevinde geçirmeleri şartıyla ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldı.

39 yaşındaki Angela Wrightson 2014 yılının Aralık ayında Hartlepool'daki evinin oturma odasında yarı çıplak bir şekilde ölü bulunmuştu. 80'i yüzünde olmak üzere bedeninde 100'den fazla yara vardı.

O sırada 13 ve 14 yaşlarında olan iki kız çocuğu kadına kürek, televizyon ve bilgisayar yazıcısı da dahil 14 farklı şeyle vurmuşlardı.

Yaşları küçük olduğu için isimleri açıklanmayan iki kız çocuğu Leeds'deki bir mahkemede 8 hafta süren yargılanmaları sonucunda cinayet işlemekten suçlu bulundular.

Yargıç medyanın taleplerine karşın, kızların kimliklerinin gimliklerinin gizli tutulması ve haber sınırlaması kararlarında ısrar etti.

Yargıç, "doğru dürüst yemek yemeyen, 40 kiloluk bir alkolik" diye tanımladığı maktûl Angela Wrightson'un buna karşılık "sıcak yürekli ve misafirperver biri" olduğunu söyleyerek "sonunu hazırlayan da bu oldu" diye konuştu.