Suudi Arabistan: Orta Doğu tarihinin en büyük tatbikatını yaptık

Telif hakkı Reuters
Image caption Suudi Arabistan özel kuvvetleri bir terörle mücadele operasyonunun tatbikatını gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan'da düzenlenen ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 ülkenin katıldığı tatbikat, Suudi Arabistan özel kuvvetlerinin terörle mücadele tatbikatlarıyla sona erdi.

350 binden fazla kara birliğinin katıldığı ve 12 gün süren tatbikatlarda, Aralık 2015'te 35 ülkenin katılımıyla kurulduğu açıklanan ve 'İslam İttifakı' adı verilen yeni askeri oluşumun ilk ortak tatbikatı gerçekleşmiş oldu.

Terörle mücadele odaklı olduğu belirtilen tatbikatlara, kara birliklerinin yanı sıra savaş uçakları ve ağır silahlar da katıldı.

Tatbikatların son gününde düzenlenen 2 saatlik savaş tatbikatı, Suudi Arabistan tarafından "Bölgemizdeki birlikteliğin simgesi" olarak nitelendi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Suudi özel kuvvetleri üyelerinin, kafalarının üzerine koyduğu beton bloklar balyozlarla kırıldı.
Telif hakkı AP
Image caption Suudi Arabistan Kralı Selman da tatbikatları izleyenler arasındaydı.

Suudi Arabistan'da Kral Selman'ın tahta çıkmasının ardından, Riyad'ın bölgedeki dış politikası daha aktif hale gelmiş ve hem Yemen'de Şii Husi hareketine karşı hem de IŞİD'e yönelik çok sayıda operasyon düzenlenmişti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Tatbikatlarda helikopterler de kullanıldı.

Suudi Arabistan geçen yıl yaptığı bir açıklamayla, 'Terör örgütlerine karşı 35 ülkenin katılımıyla İslam İttifakı'nı oluşturduğunu' açıklamıştı.

İttifakın merkezinin Riyad'da olacağı da belirtilmişti.

İlgili haberler