Makedonya'dan mültecilere göz yaşartıcı gazla müdahale

Telif hakkı Reuters

Makedonya polisi, Yunanistan sınırındaki İdomeni kampında Şubat ayından beri bekleyen ve dikenli telleri aşarak ülkeye girmeye çalışan mültecilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, solunum güçlüğü çeken bazı kişilerin hastaneye kaldırıldığını açıklarken, bazı mültecilerin de plastik mermiden yaralandığını belirtti.

Telif hakkı AP

Ancak Makedon yetkililer, gözyaşartıcı gaz kullanmadıklarını, Makedon yasalarının buna izin vermediğini söylediler.

Yunanistan, kalabalığa karşı göz yaşartıcı gaz kullanılmasını kınadı.

Balkan ülkelerinin Şubat ortasında sınırlarını kapayarak Kuzey Avrupa’ya geçişleri durdurmasıyla 11.000’den fazla mülteci ve göçmen İdomeni’de mahsur kalmıştı.

AFP ajansına göre sınırdaki olaylar, Makendonya’nın sınırı açacağı söylentisi üzerine yüzlerce sığınmacının dikenli telleri zorlamasıyla başladı.

Telif hakkı Reuters

Makedon polisi, güvenlik güçlerine taş ve başka cisimler atıldığını, dikenli tellerin birkaç noktada delinmesi üzerine kalabalığa gözyaşartıcı gazla müdahale edildiğini duyurdu.

Makedon polisi, olaylar sırasında hiçbir göçmenin Makedonya’ya geçemediğini belirtti.

Telif hakkı Reuters

Yunanlı yetkililerinin göçmenleri kampı boşaltıp kabul merkezlerine gitmeye ikna çabaları sonuçsuz kalmıştı.

AB ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesinden yaklaşık üç hafta sonra dün Sisam adası yakınlarında Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir lastik botun batması sonucu bir çocuk ve dört kadın hayatını kaybetmişti.

Anlaşma uyarınca 20 Mart'tan itibaren Yunanistan'a kaçak olarak ayak basan her bir göçmen, iltica başvurusu yapmaması ya da başvurusunun reddedilmesi durumunda Türkiye'ye iade edilecek. Anlaşmaya Suriyeli mülteciler de dahil.

Telif hakkı Reuters

AB ise Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul etme sözü vermişti.

Türkiye, anlaşma karşılığı AB'den 3 milyar euro fon ve Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz girişini kolaylaştırma sözü aldı.

Türkiye'ye geri gönderilen Suriyeli göçmenler kamplara yerleştirilirken, diğer göçmenler ülkelerine geri gönderilmek üzere farklı illerde bulunan Geri Gönderme Merkezlerine yönlendiriliyor.

İlgili haberler