İngiltere Başbakanı Cameron Avam Kamarası'nda kendisini savundu

Telif hakkı AFP

İngiltere'de Başbakan David Cameron, Paname Belgeleri'nde babasının adının geçmesinin ardından ilk defa Avam Kamarası'nda milletvekillerinin karşısına çıktı.

Ailesinin yasal yollardan para kazanma hakkını savunan Cameron, yapay yollarla vergi kaçırma faaliyeti ile meşru şirketlerin birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

David Cameron, başbakanlar, maliye bakanları ve muhalefet liderlerinin ödedikleri vergileri açıklamasının uygun olduğunu ancak bu şeffaflığın tüm milletvekillerine dayatılmasını doğru bulmadığını belirtti.

Başbakan Cameron babasının bir offshore şirketi bulunduğunun ortaya çıkması ardından altı yıllık vergi beyannamelerini açıklamıştı.

Ardından Maliye Bakanı George Osborne, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve Muhafazakar Partili Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da birer yıllık vergi beyannamelerini yayınladılar.

Mecliste dün yaptığı konuşmada babasının Panama'daki offshore şirketiyle ilgili ayrıntılar da veren Cameron, "Babamın çok çalışkan biri ve muhteşem bir baba olduğunu biliyorum ve iş kurmak, bunu ailesine sunmak için yaptığı her şeyle de gurur duyuyorum" dedi.

Cameron, BBC ve Guardian gazetesi gibi kurumların da babasının yaptığı gibi offshore yatırımları bulunduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

"Öncelikle bu yatırımlar deniz aşırı ülkelerde yapıldı çünkü yatırımlar ağırlıklı olarak dolar üzerinden gerçekleştirildi. Dolayısıyla, dolar alışverişinin yapıldığı ana merkezlerin birinde yapılması anlaşılır bir durum. Bu yatırım fonlarından binlerce var ve İngiltere'de milyonlarca kişinin hisseleri var, çoğu da yatırım fonları ve birim fonları aracılığıyla bunlara sahip."

Telif hakkı AFP
Image caption Cameron'dan sonra Maliye Bakanı Osborne da ne kadar vergi ödediğini açıkladı.

Yatırımları hakkında daha erken açıklama yapmamasıyla ilgili de, 'babası hakkında söylenenlere çok öfkeli olmasını' gerekçe gösterip "Bu meselelere geçen hafta daha hızlı yanıt vermediğim için yapılan tüm eleştirileri kabul ediyorum ama dediğim gibi, babamın hatırasının yansıtılma şekline çok öfkeliydim" diye konuştu.

'Dikkat dağıtma sanatı'

Avam Kamarası'nda söz alan muhalefet lideri İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise şeffaflık çağrısını yineledi.

Corbyn, Cameron'un konuşmasını "dikkat dağıtma sanatında ustalık dersi" olarak tanımladı ve başbakanın halkın ne kadar öfkeli olduğunu anlayamadığını söyledi.

Corbyn ayrıca İngiltere'nin Gümrük ve Gelir Dairesi'nin (HMRC) bütçesinin artırılması çağrısında bulundu.

Oturumda söz alan İşçi Partisi'nden milletvekili Dennis Skinner'ın Cameron'a 'üç kağıtçı Dave' diye hitap etmesi ise tepki çekti.

Bunun üzerine Avam Kamarası Başkanı John Bercow, milletvekilinin oturumdan ayrılmasını istedi.

Maliye Bakanı ve muhalefet lideri de açıkladı

Pazartesi günü vergilerini açıklayan liderlerden Maliye Bakanı George Osborne'un beyannamesine bakan 2014-15 döneminde, 198.738 sterlin gelir elde etti ve 72.210 sterlin vergi ödedi.

Osborne'un kazancı, resmi maaşından, kira gelirinden ve aile şirketindeki hisselerinden geliyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Muhalif İşçi Partisi lideri Corbyn şeffaflık çağrısını yineledi.

Muhalif İşçi Partisi lideri Corbyn de, milletvekili maaşından 18.912 sterlin vergi ödediğini ve vergiye tabi yıllık ek gelirinin de 1.850 sterlin olduğunu açıkladı.

Vergi beyannamesini açıklayan bir diğer isim de, başbakanlık koltuğuna yakın görülen isimlerden Londra Belediye Bakanı Boris Johnson oldu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama Belgeleri'nde babasının offshore yatırım fonu olduğunun ortaya çıkmasından sonra bu fondan hisse satarak 19 bin sterlin kar elde ettiğini açıklamış ancak bu bilgiyi daha önce gizlediği için istifa çağrılarına hedef olmuştu.

Tepkiler üzerine Cameron, İngiltere tarihinde ne kadar vergi ödediğini açıklayan ilk Başbakan oldu.

Bu beyannameye göre Cameron, 2014-15 döneminde 200.000 sterlinden fazla gelir elde etti ve 76.000 sterlin vergi ödedi.

2009-15 döneminde de Cameron'un 1.1 milyon sterlinlik geliri için 400 bin sterlin vergi ödediği anlaşıldı.

Cameron'un kazancının büyük bölümü kira gelirlerinden oluşuyor.

İngiltere başbakanının 2010-15 yılları arasındaki yıllık maaşının da 145 bin sterlin olduğu belirtiliyor.

İlgili haberler