Yunanistan: Makedonya'nın göçmenlere müdahalesi alçakça

Telif hakkı AP

Yunanistan, sınırı geçmeye çalışan yüzlerce göçmene göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale eden Makedonya polisini kınadı.

Makedonya polisi dün yüzlerce göçmenin iki ülke arasındaki Idomeni sınır kapısından geçmesini engellemeye çalışmıştı.

Uluslararası yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Makedon güçlerinin müdahalesinden sonra 300 yaralıyı tedavi ettiğini açıkladı.

Idomeni sınırı yakınlarında kampta yaklaşık 11 bin göçmen barınıyor.

Yunanistan hükümet sözcüsü George Kritsis "Kimyasal maddelerin, plastik mermilerin ve şok bombalarının savunmasız kişilere karşı kullanılması hem tehlikeli hem de alçakça bir eylem" şeklinde açıklama yaptı.

Telif hakkı Reuters

MSF Makendonya yetkililerinin sınırdan geçmeye çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve şok bombalarıyla müdahale ettiğini söyledi.

MSF sözcüsü Jonas Hagensen BBC'ye açıklamasında "Göz yaşartıcı gaz nedeniyle solunum güçlüğü çeken çoğu erkek ama kadın ve beş yaşın altın çocukların da bulunduğu 200 kişiyi tedavi ettik" dedi.

Hagensen 30'dan fazla kişinin plastik mermi nedeniyle yaralandığını ve 10 kişinin de Makedonya polisi tarafından dövüldüğünü söylediğini ekledi.

Bunun yanısıra 30 kişi şok ve diğer yaralar nedeniyle tedavi altına alınırken yedi kişi ciddi yaralar nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Telif hakkı AP

Pazar günü bir grup göçmen sınırdaki tellere yaklaşarak görevlilerden sınır kapısını açmalarını ve geçmelerine izin vermelerini istemişti.

Talepleri reddedilen göçmenlere daha sonra çantalarını hazırlamış başka göçmenler katıldı.

Göz yaşartıcı gazdan kaçan göçmenlerin telin üstünden Makedonya polisine taş attığı görüldü.

İsmi açıklanmayan bir Makedonyalı polis Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamasında "Yunanistan polisi sınırda gaz sıkıyor. Makedonya tarafında her şey sakin" dedi.

Telif hakkı Reuters

Reuters ajasına konuşan başka bir Makedonyalı polis ise göçmenlerin kendi güçlerine taş atması üzerine polisin göz yaşartıcı gazla yanıt verdiğini söyledi.

Yunanistan geçen hafta AB ile Türkiye arasındaki anlaşma uyarınca mülteci statüsü koşullarını yerine getirmeyen göçmenleri sınırdışı etmeye başladı.

Çoğu Pakistanlı 300'den fazla kişi Yunan adalarından gemilerle, 100 kişi de karadan Türkiye'ye geri gönderildi.

Uluslararası Göçmen Örgütü Nisan ayının ilk haftasında gelişlerin azaldığını ve 5 Nisan tarihinde ise hiçbir göçmenin Avrupa'ya gelmediğini açıkladı.

Geçen yılın başından bu yana bir milyondan fazla göçmen Türkiye ve Yunanistan üzerinden AB'ye giriş yaptı.

İlgili haberler