Erdoğan'ın şikâyetçi olduğu Alman komedyene polis koruması

Telif hakkı EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu şiir nedeniyle Türkiye'nin Almanya'ya sözlü nota verdiği ve Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunduğu Alman komedyen Jan Böhmerman'a polis koruması tahsis edildi.

Alman emniyeti sözcüsü Böhmerman'ın evinin önüne polis devriye aracının görevlendirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şiirde kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Alman savcılar, komedyenin Alman Ceza Kanunu'nun 'Yabancı devlet adamına hakaret etmek' suçunu işleyip işlemediğini inceliyor.

ZDF televizyonu Salı günü açıklamasında, Böhmermann'ın her hafta yayınlanan programının bu hafta yayınlanmayacağını duyurdu.

Kanal, kararın 'medyanın yoğun ilgisi ve programa, sunucuya fazla odaklanılması' gerekçesiyle alındığını duyurdu.

Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, komedyen Jan Böhmerman'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yazdığı şiir hakkında "Türkiye'nin sözlü notasını dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Ancak Almanya'da ifade ve sanat özgürlüğü olduğunu da vurgulamak isterim" dedi.

Alman hükümetinin de onayı gerekiyor

İncelemelerin gelecek günlerde tamamlanacağını söyleyen Almanya Başbakanı "Göçmen sorununa çözüm bulup yükü paylaşmak istiyoruz ancak bu konu ülkemizdeki basın ve fikir özgürlüğünden ayrı bir konu" diye konuştu.

Telif hakkı Axel Schmidt Getty

Merkel "Dün altı çizilen noktayı bugün de vurgulamak istiyorum. Anayasamızda temel değerlerimiz var ve buna 5.madde de dahil. 5. madde fikir, bilim ve tabi ki sanat özgürlüğüyle ilgili" dedi.

Merkel "Sanat ve bu temel değerler birbirimizle konuştuğumuz siyasi sorunlardan bağımsızdır. Buna mülteci sorunu da dahil ve buna çözüm bulmak Türkiye, AB ve Almanya'nın çıkarına" ifadelerini kullandı.

İnceleme kararında Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşmasının etkili olmadığını vurgulayan Seibert açıklamasında ayrıca "Anayasanın temel değerleri müzakereye açık değildir" ifadesini de kullanmıştı.

Alman komedyen hakkında dava açılabilmesi için ilgili kişinin şikayetçi olmasının yanı sıra Alman hükümetinin de davanın açılmasına onay vermesi gerekiyor.

Ancak hukukçular Böhmermann'ın ceza almasını beklemiyor, para cezası verilebileceğini belirtiyorlar.

İlgili haberler