Brezilya: Koalisyonun bir ortağı daha hükümetten çekildi

Telif hakkı AFP

Bütçe açığını gizleme suçlamasıyla soruşturma geçirme ihtimali olan Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'e, koalisyonunun bir ortağından daha darbe geldi.

Brezilya İlerici Partisi (PP), Rousseff'in hükümetinden çekildi.

PP, 47 milletvekilinin birçoğunun, Rousseff hakkında soruşturma açılması yönünde oy kullanacağını da açıkladı.

Geçen ay da koalisyonun hükümetinin en büyük ortağı Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB), Rousseff hakkındaki iddialar nedeniyle hükümetten çekilme kararı almıştı.

2. dönem cumhurbaşkanlığını sürdüren Rousseff, 2 yıl önce yeniden cumhurbaşkanı seçilebilmek için bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor.

Soruşturmaya dair Brezilya Ulusal Kongresi'nin alt kanadındaki oylama Pazar günü yapılacak.

Telif hakkı AFP

Soruşturma talebinin Senato'ya gönderilebilmesi için Kongre'nin alt kanadının 513 üyesinden üçte ikisinin onay vermesi gerekiyor.

Alt kanadın ilgili komitesi, Rousseff'in azledilmesi için soruşturma başlatılması yönünde karar almıştı.

Suçsuz olduğunu savunan Brezilya Cumhurbaşkanı, kendisine dair bir komplo yapıldığını söyledi ve yardımcısını da "darbe planının bir parçası" olmakla suçladı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer, Pazartesi günü yayınlanan ses kaydında ulusal birlik hükümeti çağrısı yapıyordu.

Bu kaydın ortaya çıkmasının ardından Rousseff, ismini vermeden Temer'in kendisini devirmek isteyenlerin 'ele başı' olduğunu ima etti.

Devlet Başkanı Rousseff, "Şimdi açıkça, seçimle başa gelen meşru bir devlet başkanının istikrarını bozmak için komplo kuruyorlar" dedi.

İlgili haberler