'Kuzey Kore füze denemeye hazırlanıyor'

Telif hakkı AFP

Kuzey Kore'nin tüm tepkilere rağmen bir kez daha füze denemesi yapmaya hazırlandığı iddia edildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'nin doğu kıyılarına bir veya iki orta menzilli Musudan füzesi götürüldüğünü bildirdi.

Güney Koreli uzmanlara göre, menzili 4000 km'yi bulan Musudan füzelerinin daha önce hiç fırlatılarak denendiği sanılmıyor.

Bazı uzmanlar, Kuzey Kore'nin ABD'yi menzil içine almayı hedefleyen kıtalararası bir füze geliştirmeyi amaçladığını, bu nedenle Musudan füzelerini yakında deneyebileceğini bildiriyorlar.

ABD istihbaratı ise Kuzey Kore'nin ABD'ye ulaşabilecek bir füze yapma ihtimalinin düşük olduğuna, ancak kabiliyetlerinin artacağına inanıyor ve bu nedenle sürekli olarak füze savunma sistemine yatırım yapmak gerektiğini düşünüyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü Mon Sang-gyun, Yonhap haberini doğrulamasa da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un füze denemelerine devam edeceğini söylemesinden bu yana ordunun teyakkuz halinde olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore lideri, Mart ayında ülkesinin kısa süre içinde bir nükleer savaş başlığı ve bu tür füzeler taşıyabilecek balistik füzeler deneyeceğini söylemişti.

Sürekli olarak Güney Kore ve ABD'yi tehdit eden Kuzey Kore, genelde füze denemelerini bölgede gerginlik olduğunda, ya da silahlanma programını terketmesi için baskı altında kaldığında yapıyor.

Güney Koreli uzmanlar, Kuzey'in, Mayıs ayında iktidar partisinin yapacağı kongre öncesinde gövde gösterisi yapmak isteyebileceğini söylediler.

Kuzey Kore'nin bu kongrede, ya da ülkenin kurucu lideri Kim Il Sung'un her yıl gösterişli törenlerle kutlanan 15 Nisan'daki doğumgünü civarında bir nükleer güç olduğunu ilan etmesi bekleniyor.

Kuzey Kore'nin Ocak ayında dördüncü nükleer denemesini yapması, bir ay sonra da balistik füze denemesi olduğu sanılan bir roket fırlatmasından bu yana bölgede gerginlik artmış durumda.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu denemelere şimdiye kadar Kuzey Kore'ye uygulanan en sert yaptırımlarla cevap vermişti.

İlgili haberler