Cihat için militan toplayan Zerkani'ye 15 yıl hapis

Telif hakkı Reuters

Brüksel Temyiz Mahkemesi, aralarında Paris ve Brüksel'deki saldırıların zanlılarından da bulunduğu onlarca kişiyi Suriye'ye gitmeye ikna eden Molenbeek kökenli vaiz Khalid Zerkani'yi 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

Belçika Televizyonu'na göre, savcı iddianamesinde Brüksel'in Molenbeek semtinde yaşayan ve "nefret vaizi" olarak anılan Zerkani'nin, cihatçılara eleman temin eden en üst düzeydeki isim olduğunu vurguladı.

Zerkani, 2012-2014 yılları arasında onlarca kişiyi Suriye'ye gitmeye ikna etti. Bunların arasında Paris saldırılarının planlayıcısı olduğu belirtilen Abdelhamid Abaaoud ile Brüksel'deki saldırıların zanlısı Najim Laachraoui de bulunuyor.

Geçen yıl 30 kişilik bir grupla birlikte terör örgütüne üyelik suçlamasıyla mahkemeye çıkan Zerkani, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, Perşembe günü yaptığı oturumda bu cezayı az buldu.

En yüksek hapis cezası

'Terör örgütü yöneticisi olmakla' suçlanan Zerkani'nin cezası en üst sınır plan 15 yıla yükseltildi.

Bu, Belçika mahkemeleri tarafından 'şiddete bulaşmamış terör örgütü mensuplarına' şu ana kadar verilmiş en yüksek hapis cezası.

Belçika basınına göre, Paris ve Brüksel'deki saldırılar, temyiz mahkemesinin kararını önemli ölçüde etkiledi.

Mahkeme, cihatçılara parasal yardımda bulunduğu gerekçesiyle 4 yıla mahkum edilen Fatima Kane'nin cezasını da 15 yıla çıkardı.

Temyiz Mahkemesi, buna gerekçe olarak da, Kane'nin cihatçı gruplara eleman toplayan en üst düzey kadın yönetici olmasını gösterdi.

Mahkeme, IŞİD'e katıldığı belirlenen bir başka kadına da 5 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme heyetinin, güvenlik gerekçesiyle uzun süredir toplanamadığı belirtildi.

İlgili haberler