Akdeniz'de facia: Yüzlerce göçmenin öldüğü sanılıyor

Telif hakkı SOS Mediterranee
Image caption SOS Mediterranee, Libya açıklarında batan botun bu fotoğrafını paylaştı.

Mısır açıklarında yüzlerce kişiyi taşıyan bir göçmen teknesinin battığı haberleri doğrulanırken, Libya açıklarında batan bir lastik bottan 6 kişinin cesedi bulundu.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Akdeniz'deki son göçmen faciasında "birkaç yüz kişinin öldüğünün sanıldığını" söyledi.

Daha önce alınan ancak doğrulanamayan haberlerde Mısır kıyıları açıklarında Avrupa'ya gitmeye çalışırken alabora olan bir teknede yaklaşık 400 kişinin ölmüş olabileceği bildirilmişti.

Roma'da bir ödül töreninde konuşan Mattarella, "Akdeniz'de birkaç yüz kişinin daha ölümüne neden olmuş gibi görünen bir facia daha yaşanması ardından Avrupa'nın bu konuyu düşünmesi gerektiğini" söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Teknede çoğu Somalili yaklaşık 400 kadar göçmen bulunduğu ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler bu yıl deniz yoluyla Avrupa'ya ulaşmaya çalışanların sayısının 180.000'i bulduğunu, bunlardan 800'ünün yaşamını kaybettiğini kaydediyor.

Libya açıklarında 6 ölü

Libya açıklarında batan bir lastik bottan da 108 göçmenin kurtarıldığı, 6 kişinin ise cesedinin bulunduğu bildirildi.

SOS Mediterranee adındaki yardım kuruluşu, havası kaçan lastik botun su almaya başladığını, motorunun da bozuk olduğunu açıkladı.

Reuter ajansının haberine göre, Libya açıklarındaki bottan kurtarılan göçmenlerin bazıları İtalya'nın Lampedusa adasına götürülüyor.

Göçmenlerin Gambiya, Guinea Bissau, Nijerya ve Etiyopya gibi Afrika ülkelerinden oldukları bildiriliyor.

SOS Mediterranee, göçmenlerin kurtarılmadan önce dokuz saat boyunca, yüksekliği 2 metreye ulaşan dalgalar arasında sürüklendiğini bildirdi.