Gülen Cemaati'ne 'himmet' operasyonu

Telif hakkı z

İstanbul merkezli operasyonda dokuz ilde, Fethullah Gülen cemaatine finansal destek vermekle suçlanan 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 2004-2015 yılları arasında Gülen cemaatine "himmet" adı altında 50 milyon lira kadar finansal destek sağlandığı iddialarını soruşturan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.

Ajansa göre bu 140 kişi arasında 41 Bank Asya çalışanı ile 45 işadamı da var.

İstanbul, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Erzurum, Kocaeli, Ordu, Rize ve Trabzon'da gerçekleştirilen operasyonda, "terör örgütüne üye olma", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklama" ve "Terörün Finansmanına Dair Kanun'a muhalefet" iddiasıyla 105 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

'Dumankaya İnşaat'ta gözaltılar'

Hürriyet'in haberine göre gözaltına alınanlar arasında Dumankaya İnşaat şirketinin Onursal Başkanı Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi ve Semih Serhat Dumankaya da var.

Dumankaya İnşaat, Fortune Türkiye'ye göre ülkenin en büyük şirketleri sıralamasında 224. sırada yer alıyor.

Galatasaray'ın forma sponsoru olan Dumankaya'nın, geçen yıl imzalanan anlaşma için takıma üç yıllığına 30 milyon dolar ödeyeceği belirtiliyor.

Gözaltı haberleri üzerine şirketten yapılan yazılı açıklamada "Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 18 Nisan 2016 Pazartesi sabahı bilgilerine başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne davet edilmişlerdir. Süreç tarafımızdan takip edilmektedir. 53 yıldır ülke ekonomimiz ve insanlarımız için değer yaratmak ilkesi doğrultusunda faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat, kurulduğu günden itibaren tüm hukuki ve mali yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmiş, ülkemizin kalkınması ve insanımızın gelişimi için çalışmış ve çalışmaktadır." denildi.

Özdil'in oğlu

Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre ise Kozanlı Ömer lakaplı Osman Hilmi Özdil'in oğlu Arif Şükrü Özdil de bu sabahki operasyonda gözaltına alındı.

Yurtdışında olan Osman Hilmi Özdil, yetkililer tarafından Gülencilerin "emniyet imamı" olmakla itham ediliyor.