Hrant Dink davasında kamu görevlileri ilk kez hakim karşısında

Telif hakkı AFP

Dokuz yıl önce genel yayın yönetmenliği yaptığı Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hrant Dink cinayetinde kamu görevlileri bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor.

Aralarında üst düzey eski emniyet ve istihbarat yetkililerinin de bulunduğu kamu görevlileri ile ilgili iddianame geçen yılın Aralık ayında kabul edildi.

Başta Hrant Dink ailesinin avukatları olmak üzere, cinayet sonrası hukuki süreci takip edenler kamu görevlilerine uzanmayan bir yargılamanın eksik olacağını vurguluyorlardı.

Bu davada ise kamu görevlileri hakkındaki dosya ve cinayetle ilgili görülen ana dava birleştirildi. Böylece Hrant Dink cinayetiyle kamu görevlilerin yargılanmaya başlanacağı dava bir arada görülmeye başlanıyor. Duruşmalar üç gün sürecek.

Hrant Dink cinayetinde tetiği çeken Ogün Samast duruşmaya katılmazken, diğer sanıklar Yasin Hayal, Osman Hayal duruşmada hazır bulundu.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç duruşmaya gelmedi

Bugün hakim karşısına çıkan kamu görevlileri arasında eski İstanbul Emniyet Müdür Celalettin Cerrah, eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat Dairesi Başkanı Ali Fuat Yılmazer, eski İstanbul İstihbarat Şubesi Müdürü Ahmet İlhan Güler, eski Trabzon İl Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski Emniyet İstihbarat Şubesi Müdürü Sabri Uzun gibi dönemin üst düzey yetkilileri yer alıyor.

Dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Muhittin Zenit, Ercan Demir ve Özkan Mumcu tutuklu yargılanıyor.

Hakkında “kasten öldürmenin ihmali davranışla gerçekleşmesi” iddiasıyla 25 yıl hapis cezası istenen bugün görevde bulunan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç de yargılananlar arasında. Ancak Dinç bugün görülen duruşmaya katılmadı.

Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nın önünde ise davayı takip eden "Hrant'ın Arkadaşları" grubu basın açıklaması yaptı. "Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz" şeklinde pankart açtı ve "Biz bitti demeden bu dava bitmez" ve "Öldür diyenler yargınlansın" sloganları attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Hrant Dink'in gerçek katillerinin yargılanması adına ilk günden bu yana sürdürdüğümüz hukuk mücadelemizde işaret ettiğimiz yerlere daha yeni yeni dönülüp bakılıyor. Bakmakla mı kalacaklar yoksa çırılçıplak ortada duran gerçekleri de görecekler mi bilmiyoruz. Biz adalet talep ediyoruz. Kimin ak, kimin kara, kimin ordan, kimin burdan olduğuna bakılmaksızın yapılacak yargılama ile bu kalleş cinayete ortak olmuş her kim varsa hesap versin istiyoruz" dediler.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Garo Paylan da eyleme destek verdi ve duruşmayı takip etti.

Yargıtay yerel mahkemenin 2012 yılında cinayetle ilgili görülen davadaki kararını bozmuş ve 2013 yılında yeniden yargılama kararı vermişti.