Taliban'dan Kabil'de intihar saldırısı: 28 ölü

Telif hakkı EPA

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Taliban'ın düzenlediği bir intihar saldırısı ile ardından çıkan çatışmada 28 kişi öldü, en az 320 kişi de yaralandı.

Kabil'in merkezindeki kalabalık bir semtte önce bir intihar eylemcisi, resmi bir güvenlik kurumu yakınlarda içinde bulunduğu aracı patlattı.

Daha sonra da kurumu basan silahlı bir kişiyle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Telif hakkı AP

Patlama ve ardından düzenlenen silahlı saldırı, geçen hafta "bahar harekâtını" başlatacağını açıklayan Taliban'ın bu yılki ilk büyük eylemi oldu.

'Çoğu yaralı can çekişiyor'

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sediq Sediqqi, ölenler arasında kadın ve çocuklar da bulunduğunu, ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Sediq Sediqqi, yaralılardan pek çoğunun hastanede can çekiştiğini kaydetti.

Saldırı, Afganistan Savunma Bakanlığı ve askeri tesislerin yakınlarında evler, camiler, okul ve işyerleri bulunan Pul-e-Mahmud semtinde, sabah trafiğinin yoğun olduğu saatlerde düzenlendi.

Telif hakkı Reuters

Afganistan İçişleri Bakanlığı, saldırıda yüzlerce kilo patlayıcı madde kullanıldığını bildirdi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, militanlarının ülkenin başlıca istihbarat servisi olan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü'ne girmeyi başardıklarını öne sürdü.

Sediqqi ise bir saldırganın resmi binaların bulunduğu komplekse girmeyi başardığını, ancak vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Ban Ki-moon'dan kınama

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırıyı şiddetle kınadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Hollanda ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, güvenlik görevlileri gibi sivillere de saldırıyı haklı gösterecek hiçbir gerekçe olamayacağını söyledi.

Taliban, NATO ve ABD güçlerinin 2014'te çekilmesinden bu yana Afganistan'da yeniden güç kazanmaya başladı.

Örgüt, şu anda ülkenin önemli bir bölümüne hâkim durumda.