Ekvador, depremin yaralarını sarmak için zenginleri vergilendirecek

Telif hakkı EPA

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correra, Cumartesi günü ülkeyi vuran depremin ardından devreye sokulacak yeniden inşa çalışmalarının maliyetini karşılamak için, ülkedeki milyonerlere özel bir vergiyi de içeren bir telafi planı açıkladı.

7.8 şiddetindeki depremde en az 570 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 4000 kişi ise yaralandı.

Afet sonrası sonrası ulaşılamayan kişilerin sayısı 231'den 1700'e çıktı.

Telif hakkı AFP

Correa, deprem nedeniyle yıkılan yerlerin yeniden inşa çalışmalarının maliyetinin 3 milyar dolar kadar yüksek bir seviyede olabileceğini söyledi.

Depremden önce Dünya Bankası, Ekvador ekonomisinin bu yıl yaklaşık yüzde 2 oranında küçüleceğini öngörmüştü.

TIKLAYIN - Ekvador: Depremin ardından zamanla yarış

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, zengin petrol yataklarını sahip Ekvador'un ekonomisi son aylarda zor durumda kalmıştı.

Solcu lider Correa, yeniden inşa için gerekli maliyetin karşılanması için toplumun tüm kesimlerinin katkıda bulunmasının beklendiğini belirtti.

Bununla birlikte Correa'nın açıkladığı plan, asıl olarak yüksek gelirli kesimlerin katkıda bulunmasını öngörüyor.

Telif hakkı AFP

Plana göre 1 milyon dolardan fazla mal varlığı bulunan kişiler tek seferlik olarak devlete, varlıklarının yüzde 0.9'u değerinde vergi ödemesi yapacak.

Ayda 1000 dolardan fazla kazananlar bir günlük, 2000 dolardan fazla kazananlar iki günlük, 3000 dolardan fazla kazananlar üç günlük, 4000 dolardan fazla kazananlar dört günlük, 5000 dolardan fazla kazananlar ise beş günlük kazançlarını vergi olarak verecek.

Satış vergileri de bir yıllığına yüzde 12'den yüzde 14'e çıkartılacak.

İlgili haberler