NATO: Rusya'nın Suriye'de kayda değer askeri varlığı var

Telif hakkı AFP

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Suriye'de hala kayda değer bir askeri varlığı olduğunu söyledi.

Ankara'da görüşen Stoltenberg ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, "Rusya, kesmen Suriye'den çekilmesine karşın, Esad rejimine destek için bu ülkede hala kayda değer bir askeri varlığa sahip" dedi.

NATO Genel Sekreteri, Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe giren ateşkesin de, çok hassas dengelere dayandığını ve her an bozulabileceğini kabul etti.

Stoltenberg, yine de ateşkesin, Suriye'deki krize müzakerelerle barışçıl bir çözüm bulunması için en uygun zemin olduğunu vurguladı.

Suriye'de ateşkese, ABD ve Rusya'nın girişimleri sonucu varılmış, ülkede çatışmalar azalmıştı.

Ancak son dönemde özellikle bölünmüş kent Halep çevresinde yoğunlaşan çatışmalar ateşkesi çöküşün eşiğine getirmiş, muhalifler Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda Şam yönetimi ile yürüttükleri barış görüşmelerine ara vermişlerdi.

Çavuşoğlu: PYD'nin PKK'dan farkı yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da görüşmede Stoltenberg’e, PYD'nin niteliği hakkında bilgi verdiğini söyledi.

"PYD’nin PKK’dan bir farkı yoktur" diyen Çavuşoğlu, "Şu anda üst düzey kadroların çoğunluğu PKK terör örgütünden oluşuyor. Ankara’daki son iki saldırının sorumluları da YPG-PYD kamplarında eğitilmiştir " dedi.

Çavuşoğlu, "Dolayısıyla Irak’ta, Suriye’de ve diğer yerlerde bu tür terör örgütlerine bel bağlamak yerine Stoltenberg’in de dediği gibi NATO ve müttefiklerin çabalarıyla yerel güçleri yapılandırarak terörle mücadele daha sağlıklı ve kalıcıdır" diye konuştu.

İlgili haberler