ABD Suriye'ye 250 asker daha gönderecek

Telif hakkı Getty

ABD Başkanı Barack Obama Suriye'de IŞİD'le mücadele eden yerel güçleri desteklemek için bu ülkeye 250 asker daha göndereceğini açıkladı.

Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile görüştükten sonra Hannover kentinde açıklamada bulunan Obama "Suriye'de küçük bir grup özel Amerikan kuvveti bulunuyor ve onların uzmanlığı yerel güçlerin IŞİD'i kilit bölgelerden söküp atmasında önemli oldu" dedi.

Obama "Sağladığımız başarının ışığında, aralarında özel kuvvetler askerlerinin de bulunduğu, sayıları 250’ye kadar yükseltilebilecek ABD personelinin Suriye’de görevlendirilmesini onayladım.” diye konuştu".

ABD Başkanı bu askerlerin sahadaki çatışmaları yönetmeyeceklerini ancak yerel güçlere IŞİD'i geriletmeleri ve askeri eğitim konularında destek vereceklerini de ekledi.

Telif hakkı AFP

Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes da "Kuzey ve Doğu Suriye'nin bazı bölgelerinde IŞİD'in elindeki mevzilerinden çıkarıldığını gördük. Bu ilerlemeyi hızlandırmak istiyoruz ve ek özel ABD kuvvetlerinin kritik rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.

ABD'li yetkililer, amacın, Suriye'nin kuzey doğusunda, daha fazla Sünni Arap'ı, Kürt savaşçılara katılmaları için teşvik etmek olduğunu belirtiyor.

Bu askerler çatışmalara katılmayacak.

Pazar günü BBC'ye konuşan Barack Obama, Suriye'ye kara birlikleri gönderilmesinin yanlış olacağını söylemişti.

Suriye Demokratik Güçleri açıklamadan memnun

Obama askeri çabaların tek başına Suriye'nin sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını belirterek, "ABD, İngiltere ya da Batılı ülkelerin Suriye'ye kara birlikleri gönderip Esad rejimini devirmesi hata olur" demişti.

Suriye Demokratik Güçleri İttifakı ise Obama'nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

İçinde Arap unsurları da barındıran YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri adına Reuters'a açıklama yapan sözcü Talal Silo, ABD'nin kendilerine daha güçlü silahlar gönderilmesi yönündeki taleplerini henüz karşılamadığını da sözlerine ekledi.

Sözcü bu silahlar arasında güdümlü zırh delici füzelerin bulunduğunu söyledi.

Silo "Bize önerdikleri her destek olumlu ama daha fazla destek olacağını umuyoruz" dedi.

Obama konuşmasında, ayrıca Avrupa Birliği (AB) ülkelerine IŞİD’le mücadelede daha aktif rol üstlenmeleri ve daha fazla katkı yapmaları çağrısında da bulundu.

Obama “IŞİD ile mücadeleye önemli katkılar sağlıyor olsalar da Avrupa ve NATO daha fazlasını yapabilir. Şansölye Merkel ile konuştum, bugün ilerleyen saatlerde Fransa Cumhurbaşkanı, İngiltere ve İtalya’nın başbakanları ile görüşeceğim. Suriye ve Irak’ta, daha fazla ülkenin hava operasyonlarına katkıda bulunması gerekiyor. Daha fazla ülkenin, Irak’ta yerel güçlerin eğitimine katkıda bulunması gerekiyor. Daha fazla ülke, Irak’a ekonomik yardım yapmalı, böylece IŞİD'den kurtarılan bölgelerde istikrarı sağlayabilir, şiddet ve aşırılık döngüsüne son verebilir, böylece IŞİD'in yeniden dönmesini engelleyebiliriz.” dedi.

Tıbbi ve Lojistik destek

AP haber ajansı, gönderilecek askerlerin büyük bölümünün özel kuvvetlerden olacağını belirtti.

Grupta tıp ve lojistik ekipleri de olacak.

Telif hakkı

Obama Hannover'da Suriye'yi ve diğer dış politika konularını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya liderleriyle görüşecek.

Barack Obama BBC röportajında, başkanlıktaki kalan dokuz aylık süresi içinde Irak Şam İslam Devleti'nin yenilgiye uğratılmayacağını da kabul etmiş, "Ancak yavaşça, faaliyet gösterdikleri alanı daraltabiliriz" demişti.

Obama, Suriye'nin "içler acısı ve çok karmaşık bir durumda" olduğunu söyledi ve sorunun basit bir çözümü olmadığını vurgulamıştı.

ABD Başkanı, "Suriye'nin uzun vadeli sorunlarını çözmek için tek başına askeri çözüm - ve bizim kara birlikleri göndermemiz sonuç vermeyecek" diye konuşmuştu.

Obama ABD öncülüğündeki koalisyonun "Rakka gibi yerlerde IŞİD'i hedef almaya devam edeceğini, ülkenin bu bölümlerini tecrit edeceklerini, Avrupa'ya yabancı savaşçı gönderen bu bölümlerini hapsedeceklerini" söylemişti.