Portre: Ebru Umar

Telif hakkı METRO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası'nda gözaltına alınan köşe yazarı Ebru Umar, yazılarındaki sert üslup nedeniyle zaman zaman eleştirilen bir isim.

Lahey'de 1970 yılında doğan Ebru Umar, köşe yazarlığına "İslam'a hakaret ettiği" gerekçesiyle öldürülen yönetmen Theo van Gogh'un internet sitesinde başladı.

Van Gogh'un İslam'ın kadına bakışını eleştirdiği "Submission" (Teslimiyet) adlı filmde Kuran'a hakaret ettiği gerekçesiyle Fas kökenli Muhammed Bouyeri tarafından öldürülmesinin ardından, Metro gazetesinde yazmaya başladı.

Theo van Gogh'la yakın arkadaş olduğu belirtilen Umar, cinayet üzerine radikal kesimlere sert eleştiriler içeren yazılar kaleme aldı.

Umar'ın, 19 Temmuz 2013'te İzmir izlenimlerinin yer aldığı yazısı nedeniyle çok sayıda tehdit aldığı belirtiliyor.

Umar, yazısında sabah ezanlarının yüksek sesle okunmasını eleştirerek, "Beni uykumdan uyandırmaya kimsenin hakkı yok. Bu konuda da referandum yapılsın" önerisinde bulunmuştu.

Bu yazı nedeniyle Metro gazetesine yönelik boykot çağrısı yapılmış, sosyal medya aracılığıyla Umar'a hakaret ve tehditlerde bulunulmuştu.

Yazılarında laiklik vurgusunu öne çıkaran Umar, İslam'a ilişkin kimi görüşleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili eleştirileri nedeniyle zaman zaman eleştirilerin odağına oturan bir isim.

İlgili haberler