Erdoğan: Devlet tüm inanç guplarına eşit mesafede olmalı

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleriyle başlayan laiklik tartışmasına "devlet tüm inanç gruplarına eşit mesafede durmalıdır" diyerek katıldı.

İki günlük bir ziyaret için Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Meclis başkanımız kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Devlet tüm inanç gruplarına eşit mesafededir, laiklik budur." dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan "Meclis başkanımız Anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgiliyse benim bu konudaki düşüncelerim bellidir. Kurucusu olduğum partimin de programında da bu zaten çok açık net yer almaktadır. Buradaki bütün gerçek şudur: Devlet tüm inanç gruplarına, inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur" diye konuştu.

Daha önce de Kahraman'ın "Laiklik yeni anayasada yer almamalı" sözleri üzerine TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Mustafa Şentop "Laikliğin anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz" dedi.

'Parti adına konuşmuyor'

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekili Şentop, "Meclis Başkanı parti adına konuşmuyor. Anayasa teklifimizde laiklik var. Sorun laiklikte değil laikliğin uygulanmasında" diye konuştu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği'nin İstanbul'da düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'de laikliği 'isteyenin istediği gibi yorumladığını' söylemiş ve "Bölye bir şey olmamalıdır (…) Yeni ve dindar bir anayasa olmalı" demişti.

Kahraman'ın sözleri muhalefet liderlerinden ve toplumun bazı kesimlerinden tepki almıştı.