Bağdat'da Sadr yanlısı yüzbinler reform talebiyle yürüdü

Irak'ta aylardır çözülemeyen siyasi krizi protesto eden yüzbinlerce kişi bugün reform talebiyle Bağdat sokaklarını doldurdu.

Iraklı Şii lider Muktada Sadr'ın çağrısıyla sokaklara dökülen yüzbinlerce kişi, kent merkezinden resmi binaların bulunduğu Yeşil Bölge'ye yürüdüler.

Sadr, Başbakan Haydar Ebadi'nin siyasi parti bağları ile atanmış olan bakanlar kurulunu değiştirme planını hayata geçirmesini istiyor.

Fakat Irak parlamentosunda etkili partiler, şu ana kadar bakanlar kurulunda değişikliğe gidilmesini onaylamadı.

Irak'da siyasi mevkilerde oturan insanların belli partilerin koruması altında olması dolayısıyla dokunulmaz olmaları yolsuzluğu artıran bir faktör.

Telif hakkı Getty

Tam da IŞID'e karşı savaşın daha çok kaynak gerektirdiği ve petrol fiyatlarının düşmesiyle kamu gelirlerinin azaldığı bir dönemde, yolsuzluk kamu kaynaklarının israfı yoluyla krizi daha da ağırlaştırdı.

Radikal değişim talebi

BBC'nin Bağdat'taki muhabiri Ahmed Mahir, Irak'ın 2003'te Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle sonuçlanan ABD işgalinden bu yana en derin siyasi krizini yaşadığını söylüyor.

Irak Parlamentosu son üç haftadır yolsuzlukla başa çıkabilmek için başbakanın önerdiği partili olmayan yeni bir bakanlar kurulunun kimlerden oluşacağı üzerinde anlaşmaya varamıyor.

Image caption Muktada Sadr da reform talebiyle Yeşil Bölge içindeki çadırında oturma eyleminde

Yüzü aşkın milletvekili Nisan ayının ortalarından beri meclisteki tıkanmayı protesto amacıyla parlamento binasında oturma eylemi sürdürüyor, hatta oylama yaparak meclis başkanı Salim Ceburi'yi azlettiler.

Muhabirimiz geçen hafta hasım vekillerin mecliste dövüştüklerini ve birbirlerine su şişeleri fırlattıklarını da bildiriyor.

Bugün sokaklara dökülen yüzbinlerce Sadr yanlısı meclisteki büyük partilerin milletvekillerine reformların önünü kesmeme çağrısı yaptı.

Kalabalık meclisin yapacağı yeni oturum öncesinde Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'ndan sıkı güvenlik barikatlarıyla korunan Yeşil Bölge'nin girişine yürüdü.

İlgili haberler