Bursa'da intihar saldırısı: Saldırgan öldü, 13 kişi yaralandı

Telif hakkı Hurriyet

Bursa'da, kent merkezinde Ulu Camii yakınında canlı bombadan kaynaklandığı belirtilen bir patlama oldu.

Patlamada canlı bombanın öldüğü, 13 kişinin yaralandığı belirtildi. Olay yerine çok sayıda polis ve ambulans gönderildi.

TIKLAYIN: 15 KİŞİ GÖZALTINDA

Bursa Valiliği'nden patlamaya dair yapılan açıklamada, "İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir kadın, üzerindeki düzenekle kendisini patlattı. İlk belirlemelere göre 7 kişi yaralanmış olup, en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmıştır" dendi.

Daha sonraysa Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaralı sayısının 13 olduğunu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi.

Ölen kadın intihar saldırganının 25 yaşında olduğu ifade ediliyor.

Saat 17.25 meydana gelen patlamada insanlar panik halinde kaçıştı.

Patlama sırasında Ulu Camii'de cenaze namazı olduğundan ötürü bölgenin kalabalık olduğu belirtiliyor.

Telif hakkı Aydan Yazan

Patlama ardından bölgeye güvenlik güçleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Daha önce de polisin Ulu Camii’nin batı cephesinde bir kadının yerde kanlar içinde cansız yattığını görerek, canlı bomba olma ihtimali üzerinde durduğu kaydediliyordu.

Davutoğlu'ndan açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırı ardından bir açıklama yaptı.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Bu terör saldırıları,Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlı tutumundan geri adım atmasına sebebiyet vermeyecektir. Nerede ne şekilde olursa olsun mutlaka teröriste ve terör faaliyetlerine karşı en kararlı, ilkeli ve etkin tutumu sergilemeye devam edeceğiz.

"Teröristin kimliği konusundaki çalışmalar güvenlik güçlerimizce sürdürülüyor. İçişleri Bakanımızla Bursa Valimizle de yakın bir istişarede bulunduk, inşallah teröristin de kimliği tespit edilecek ve arkasındaki bütün güçler ağ,networkortaya çıkarılana kadar da bu çalışmalar kararlılıkla devam edecek."