Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya 2'şer yıl hapis

Telif hakkı .

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Muhammed Peygamber karikatürüne köşelerinde yer veren Cumhuriyet gazetesinin yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin açıkladığı kararın ardından, davada müşteki olanlar salonda tekbir getirdi.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Çetinkaya ve Karan'ın avukatı Bülent Utku, kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Karan ve Çetinkaya'nın, 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 4,5 yıla dek hapisleri istenmişti.

Ceyda Karan, kararın açıklanması sonrası Twitter sayfasına, "İki yıllık hapis cezamız liberal faşistlerimize armağanımız olsun.. #JeSuisCharlie" yazdı.

Karan savunmasında, "Laiklik ilkesini ve seküler değerleri bizzat Anayasası'nda benimsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak; ifade özgürlüğünü hiçbir 'ama'ya teslim olmadan, meslek onurum ve ahlakım, insan haysiyetim adına, her şart altında sonuna kadar savunmayı bir görev bilirim" demişti.

Hikmet Çetinkaya da şu yorumu yapmıştı:

"Vicdanım o çizimi koymama neden oldu. Fransa’daki teröre gözyaşı döküyordu karikatür. Lanetliyordu hepimiz gibi. Terör çünkü bir insanlık suçu. Dini yok, imanı yok. İster sağcı, ister solcu terör terördür."

Cumhuriyet'e tehditler yapmıştı

Muhammed Peygamber'in karikatürünü yayınlaması tepki çeken Charlie Hebdo'nun Fransa'nın başkenti Paris'teki ofisine, Said ve Cherif Kouachi kardeşler tarafından düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü.

Telif hakkı AFP

Cumhuriyet gazetesi saldırı sonrası Charlie Hebdo'nun özel sayısından Türkçe bir seçki yayınladı.

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan ise karikatüre köşelerinde yer verdi.

Cumhuriyet gazetesine tehditler yağdı, emniyet güçleri uzun süre gazete binası önünde önlem aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çocukları Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak ve damadı Berat Albayrak da davada müşteki olmak istemişti.

İlgili haberler