Halep'te çatışmalar artıyor

Telif hakkı AFP

Suriye'nin Halep şehrinde bir gecelik sukunetin ardından çatışmalar yeniden hızlandı.

Suriye devlet medyasına göre muhalifler hükümetin elinde bulunan Bab al-Faraj mahallesindeki bir camiyi bombaladı ve 8 kişi öldü.

Kurtarma ekipleri ise muhaliflerin elindeki Marja mahallesinde bir kliniğin hava saldırısında hedef olduğunu bildiriyor. Bu, bir hafta içinde vurulan ikinci sağlık merkezi.

"Sukunet rejimi"

Öte yandan Suriye ordusu Suriye'nin diğer bölgelerinde Cumartesi itibariyle "sukunet rejimi" ilan ettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre "sukunet rejimi" Şam, Doğu Guta bölgesinde 24 saat ve ülkenin kuzeyindeki Lazkiye bölgesinde ise 72 saat sürecek.

"Sukunet rejiminin" içeriği açıklanmıyor ve bu çerçevede son yedi gündür 200 kişinin hayatını kaybettiği Halep kentinden de söz edilmiyor.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Halep'te muhaliflerin elinde bulunan bölgelere Cuma günü yapılan hava saldırılarında bir kişinin öldüğünü açıklarken, muhalif aktivistlerin ağı Yerel Koordinasyon Komitesi ise ölenlerin sayısının üçe çıktığını söyledi.

AFP ajansı ise gönüllü acil kurtarma ekibi Suriye Sivil Savunma çalışanlarının hükümete ait savaş uçaklarının hedefinde Marja mahallesindeki diş ve kronik hastalıkların tedavi edildiği bir klinik de olduğunu yönündeki açıklamasını aktardı.

Habere göre aralarında bir hemşirenin olduğu bu saldırılarda birkaç kişi yaralandı.

Çarşamba gecesi ise muhaliflerin elindeki Sukkari mahallesindeki al-Quds Hastanesi hava saldırıları sonucu bütünüyle yok edildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bu saldırıların "kasten" yapılmış gibi göründüğünü söyledi.

"Halep'te insani felaket"

Özgür Halep Doktorları Derneği Cuma günü beşi personel olmak üzere en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Telif hakkı Reuters
Image caption ABD al-Quds hastanesine düzenlenen saldırıların kasten olduğunu düşünüyor.

Kızıl Haç Uluslararası Komitesi ise saldırıları "kabul edilemez" şeklinde niteleyerek Halep'in "insani bir felakete doğru sürüklendiğini" söyledi.

Yerel Koordinasyon Komitesi ise perşembe günü Halep'in muhaliflerin elindeki mahallelerinde toplam ölü sayısının 73'e ulaştığını açıkladı.

Ölümlerin çoğunun hava operasyonları sonucu gerçekleştiği de bildirildi.

Cuma günü caminin bombalanması öncesinde devlete ait Sana Haber Ajansı son 24 saat içinde hükümet kontrolündeki bölgelerde 33 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Halep Suriye'de beş yıldır süren iç savaştan en çok etkilenen bölgelerden biri.

Kentin büyük bölümü yok edildi ve alt yapısı büyük oranda zarar görmüş durumda. Siviller aylardır su ve eletrik gibi hizmetlerden yoksun.

Telif hakkı AP
Image caption Kızıl Haç Halep'in insani bir felakete sürüklendiğini söyledi.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi hızlanan şiddetin milyonlarca insanı büyük bir tehlikeye soktuğunu ve evlerinden edilmiş bu insanların ihtiyaçları olan temel yardımlara ulaşamadığını söyledi.

BM Genel Sekretei Ban Ki-moon BBC'ye açıklamasında savaşan tarafları farklılıkları aşmaları ve barış için çalışmaları çağrısında bulunmuştu.

Ban "Suriyeli liderler kişisel dar perspektiflerini aşarak ülkelerinin yok edilmesine dur demeli" diye konuştu.

İlgili haberler