'Terör şüphelilerini' ihbar edenlere 500 euro ödül

İtalya'daki aşırı sağcı Kuzey Ligi'nden Avrupa Parlamentosu milletvekili ve Borgosesia Belediye Başkanı Gianluca Buonanno, "İslami terörist ya da IŞİD destekçisi" şüphelilerini ihbar eden vatandaşlara 500 euro ödül vaadinde bulundu.

Daha önce de İslami giysileri yasaklama, silah satın almak isteyenlere 250 euro teşvik verme gibi girişimlerde bulunan Buonanno, bu kez de bir televizyon programında yaptığı açıklamada, "teröre karşı muhbir vatandaş" projesini anlattı.

Buonanno, Twitter'da paylaştığı mesajında da "İslami terörist ya da IŞİD destekçisi şüphelilerini ihbar edenlere 500 euro ödül" diye yazdı.

Telif hakkı .
Image caption İlanda 500 euro vaad ediliyor.

Belediye Başkanı bu girişimini duyurmak için, kendisini Superman olarak gösteren bir afiş de hazırladı.

Belediyenin logosu ve telefon numarasının da yer aldığı afişte, "İslami terörist ya da IŞİD destekçisi şüphelileri ihbarlarına (güvenlik güçleri tarafından doğrulanacak, gerçek temellere dayanan ihbarlar) 500 euro ödül" deniliyor.

Buonanno, bu parayı kendi cebinden ödeyeceğini de belirtiyor.

Gianluca Buonanno'nun bu teklifine sosyal medyadan hem destek hem de eleştiriler geldi.

Bir kullanıcı "Gianluca hemen başbakan olmalı" derken, bazıları ise "Ben, Avrupa Parlamenteri kılığına girmiş bir palyaçoyu ihbar etmek istiyorum, Çok tehlikelidir", "Ben sana 1000 euro vereyim, sen evine git" gibi mesajlar yazdı.

Yabancı ve azınlıklara karşı tutumuyla tanınan Gianluca Buonanno, İslami kılık kıyafetlerin Avrupa'da yayılmasını protesto amacıyla Avrupa Parlamentosu'nda burka giymişti. Yine AP'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'i, Hitler'e benzetildiği bir tişörtle protesto etmesinin ardındansa 10 gün uzaklaştırma ve 3600 euro para cezasına çarptırılmıştı.

İlgili haberler