1 Mayıs: İstanbul'da kutlama ve müdahale

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü İstanbul- Bakırköy'de yapılırken, Gaziantep'deki saldırının ardından Adana ve Şanlurfa'daki mitingler iptal edildi.

Mitingin yapıldığı Bakırköy'deki halk pazarı alanına yürüyen HDP'liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı.

İkinci arama noktasında yaşanan tartışma büyüyünce polis biber gazıyla müdahale etti.

Kutlamaları izleyen BBC Türkçe'den Rengin Arslan "Burada konuştuklarım arasında iki görüş var. Bir kesim 4 yıl sonra ilk kez polis müdahalesi olmadan kutlanan 1 Mayıs için Taksim Meydanı'ndan bu yıllık vaz geçilmesini makul bulurken, bir başka kesim Bakırköy'e 'razı olunmasını' eleştiriyor" dedi.

İlk kez Bakırköy'de kutlanan 1 Mayıs'a damgasını vuran bir başka şey nokta da güvenlik kaygısıydı.

Muhabirimiz katılımcıların aklında Türkiye'yi art arda sarsan canlı bomba eylemlerinin olduğunu ancak bu kaygılara rağmen binlerce kişinin bir araya gelmesini ise önemli bulduklarını söyledi.

'Yan yana durmaya ihtiyaç vardı'

Muhabirimiz "Coşkulu bir mutluluk ve kutlama havasından söz etmek zor ve bunda ilk kez gelinen yabancı bir meydanın da etkisi var gibi görünüyor." diyor ve ekliyor, "Yine de onlarca yıldır 1 Mayıslara gelen demiryolu işçisinin söylediği genel bir düşünceyi de yansıtıyor: "Yan yana durmaya ihtiyaç vardı."

Taksim'de müdahale

Telif hakkı Hurriyet

Bu arada sabah saatlerinde Taksim Meydanı'na çıkmak üzere Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. Eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı'nda yolun karşısına geçmeye çalışan bir kişi de kavşaktan taksim istikametine dönüş yapan TOMA’nın altında kaldı ve hayatını kaybetti.

Adana, Ş.Urfa G.Antep'te kutlamalar iptal

Adana'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılacak olan kutlama, canlı bomba istihbaratı üzerine iptal edildi.

1 Mayıs kutlamalarının iptal edildiği Adana’da, Gaziantep’te meydana gelen patlamanın ardından güvenlik güçleri alarma geçti.

Gaziantep saldırısından sonra Şanlıurfa'daki kutlamalar da iptal edildi.

Gaziantep'te de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıdan sonra kentteki 1 Mayıs kutlama programı iptal edildi.

Ankara'da 5 bin polis

Ankara Kolej Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması öncesi polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Alana gelen göstericiler, kurulan 2 ayrı polis arama noktasından geçtikten sonra tertip komitesi tarafından görevlendirilen kişiler tarafından da arandı.

Ankara'da miting nedeniyle 5 bin polisin görevli olduğu öğrenildi.

Hak-İş'in Konfederasyonu'nun bu yıl Sakarya'da kutladığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne 32 ilden yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Kutlamalar İzmir'de Gündoğdu, Diyarbakır'da ise İstasyon Meydanı'nda yapıldı.

'Ülkenin ve bölgenin gidişatından kaygılıyız'

Hatice Kamer'in bildirdiğine göre Diyarbakır'daki katılım bir önceki yıla göre daha düşüktü ama buna rağmen kucaklarında bebekleriyle kutlamaya gelen insanların sayısı da katılıma göre yüksekti.

Hemşire olan Deniz Şeşeoğlu nöbetten çıkıp iki yaşındaki kızı Bejan’ı da yanına alarak kutlamaya gelmiş.

Bir anne, bir emekçi, bir kadın, Diyarbakır’da yaşayan bir kent sakini ve Türkiye’de yaşayan bir vatandaş olarak 1 Mayıs’a katılmanın bir görev olduğunu söyleyen Şeşeoğlu, ülkenin ve bölgenin gidişatından kaygılı olduğunu söyledi.

Uşaklı olduğunu ama üç yıldır Diyarbakır’da yaşadığını anlatan Şeşeoğlu, “Çocuklara yönelik cinsel istismar, kadınlara yönelik cinsel suçlar, toplumda her gün artan güven sorunu ve yaşamın tek tipleşmesine karşı burada olmam gerekiyordu. Bölgede yaşanan savaş asayiş ve terör sorunu olarak gösteriliyor. Toplum kutuplaşmış. Hem kendim için, hem çocuklarım için, hem ülkem için, ortak geleceğimiz için kaygılarım fazla. Bu meydanlarda olmamız ve mücadele etmekten vazgeçmememiz gerek” dedi.