Reuters: "Davutoğlu gücünü kaybediyor"

Telif hakkı Reuters

Reuters AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu'nun (MKYK) partinin il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan alarak Kurul'a vermesinin, Davutoğlu'nun parti tabanında gücünü kaybettiği şeklinde algılandığını yazdı.

Reuters Haber Ajansı "Cuma günü MKYK'da alınan karar, başkanlık sistemi isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ülkenin parlamenter sistemi son bulursa devre dışı kalacak Davutoğlu arasındaki gerilimin en açık işaretlerinden biri" ifadelerini kullandı.

Reuters'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AKP yetkilisi ise "Bu karar Davutoğlu'nun parti üstündeki gücünü zayıflatacak. Davutoğlu'nun işi bundan sonra kolay olmayacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ağustos 2014'te göreve geldikten sonra anayasa gereği AKP ile bağını kesmesi gerektiği yazılan haberde "Ama Erdoğan hala parti içinde derin sadakatın hakimi ve cumhurbaşkanlığı sarayında düzenli kabine toplantıları yaparak ve MKYK'de müttefiklerini tutarak etkisini korumaya çalışıyor" denildi.

'Erdoğan'ın gölgesinde kaldı'

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Resmi olarak partinin lideri olan Davutoğlu Erdoğan'ın gölgesinde kaldı ve AKP içinde kendi sesini duyurmakta zorlandı. Partinin omurgasını oluşturan il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin de elinden alınması Davutoğlu'nun konumunu daha da zayıflatıyor".

Reuters'a görüş bildiren düşünce kuruluşu EDAM'ın Başkanı Sinan Ülgen ise "Davutoğlu kendine siyasi bir alan açmaya çalışıyor ancak Erdoğan, yürütmenin başı Davutoğlu veya başka birinin belirli bir siyasi bağımsızlığa ulaşmasını istemiyor" dedi.

Ülgen "Erdoğan hem yürütmeyi hem de ülkenin siyasi gündemini bütünüyle kontrol etmek istiyor. Bunu da ancak bu düzeyde kontrole sahip olursa yapabilir" dedi.

Reuters haberinde ayrıca AKP sözcüsü Ömer Çelik'in MKYK kararıyla ilgili parti içinde herhangi bir kriz olmadığı açıklamasına da yer verdi.

Davutoğlu'nun yetkilerini MKYK'ye devretme dışında pek bir seçeneği olmadığı aksi takdirde açık bir münakaşanın ortaya çıkacağı yorumu da yer aldı.