Demirtaş: 'Halk isterse birden fazla parlamento da kurar'

Telif hakkı bugun.com.tr

Halkın Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması halinde neler olabileceği üzerine konuşurken, "Halk isterse birden fazla parlamento da kurar" ifadesini kullandı.

Partisinin bugünkü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada dokunulmazlıklar konusuna ağırlık veren Demirtaş "Siz buraya seçimle, biz de KPSS ile gelmedik. Ana sütü gibi helâl oylarla geldik. Bu Meclis halkındır, size öğreteceğiz" dedi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin hükümet teklifi dün Anayasa Komisyonu'ndan geçirilmişti.

Demirtaş, buna rağmen HDP'nin meclis dışına itilmesi yoluna gidilirse, hiç bir seçeneğin tartışılmaz olmadığını söyledi.

7 Haziran seçimlerinin akşamından bu yana yaşananları "darbe" diye niteleyen Demirtaş, darbe sürecinin halen devam ettiğini de söyledi.

Demirtaş "Öyle bir noktaya getirdiler ki, sanki biz kendimiz için korkuyoruz. Dokunulmazlık değil, darbe sürecini durdurmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

'Bizi yargılayamayacaksınız'

Parlamentoları halkın kurduğunu söyleyen Demirtaş, "Halk isterse birden fazla da parlamento kurar. Halk böyledir" diyerek, böylesi bir durumda "halkın iradesinin önünde durmayacaklarını" kaydetti.

Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması halinde daha önce de söylediği bir şeyi tekrarladı ve "Bizi bağımlı mahkemelerinizde yargılamanıza izin vermeyeceğiz" diyerek mahkemelere, polise gitmeyeceklerini de söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı "Tutuklamak mı istiyorsunuz, siz bilirsiniz" dedi.

Demirtaş konuşmasının sonunda "Darbeye karşı durmak isteyen tüm milletvekillerini, Saray’a karşı halkın yanında olmaya çağırıyorum" sözleriyle diğer muhalefet partilerinin vekillerine de seslendi.

Davutoğlu: Dokunulacak

Bugün daha erken saatlerde AKP grubuna hitaben konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da dokunulmazlık konusuna değinirken, HDP'yi "şiddeti meclise taşımak" ile suçladı.

Telif hakkı AFP

Başbakan, HDP için, "Şehirlerimizi yangın yerine çevirenlere selam göndermeye devam ediyor. İnsanların kendilerine verdiği oylara ihanet ederek bölgesel taşeronluğu tescillenmiş, eli kanlı bir örgütün sözcülüğünü yapmaya devam ediyor." dedi.

Konuşmasının önemli bir bölümünü son günlerde internet üzerinden yaygınlaşan, partisi içindeki klikleşme söylentilerine meydan okuma üzerine kuran başbakan, dokunulmazlıklar konusunda da çok sert bir dil kullandı.

Davutoğlu "Şundan hiç şüpheniz olmasın Diyarbakır Ulu Camii'nin kardeşi Bursa Ulu Camii'ni kana bulamak isteyen cani terör örgütünü destekleyen herkese mutlaka dokunulacaktır. Hiçbir yere kaçamazlar" diye konuştu.

İlgili haberler