Corbyn, İngiltere'de çok kan kaybetmedi

Telif hakkı EPA
Image caption İşçi Partisi'nin 8 aylık lideri Corbyn'in parti içi muhalifleri bu seçimin sonucunu bekliyordu

Jeremy Corbyn liderliğindeki İngiltere İşçi Partisi, İskoçya parlamentosu seçimlerinde tarihinin en kötü sonucunu aldı ama İngiltere belediyelerinde gücünü korumayı başardı.

Müslüman bir adayın yarıştığı Londra belediye seçiminin sonuçları ise akşam saatlerinde bekleniyor.

Bu seçimler, İngiltere siyasetinde özellikle ana muhalefet İşçi Partisi'nin, sol kanattan gelme lideri Jeremy Corbyn'in liderliği açısından bir kamuoyu yoklaması olarak da görülüyordu.

Britanya'da dün İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda parlamentoları ile İngiltere'de Londra da dahil belediyeler için yapılan seçimlerde sayımlar henüz sürüyor.

İskoçya parlamentosu için yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre, İskoç Ulusal Partisi üstüste üçüncü seçim zaferini kazandı, İşçi Partisi ise tarihi bir yenilgi alarak üçüncü parti konumuna düştü.

Kesin olmayan sonuçlar İşçi Partisi'nin, İskoçya parlamentosunun 1999 yılındaki ilk seçimlerinden bu yana en kötü sonucunu aldığını, iktidarda olduğu Galler parlamentosunda da gerilediğini, ancak ülkenin güneyinde İngiltere belediyelerinde konumunu bazı kayıplarla da olsa genelde koruduğunu gösteriyor.

İktidarda ikinci dönemlerini sürdüren Muhafazakarlar ise İskoçya'da ikinci parti olarak kendileri açısından önemli bir başarı kazandı; İngiltere'deki yerel seçimlerde de belli kayıplara uğramakla birlikte büyük kan kaybı yaşamadı.

Londra'ya Müslüman başkan mı?

En önemli ve güçlü yerel yönetim olan Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve belediye meclisi seçimlerinin sonuçları ise daha geç saatlerde gelecek.

Telif hakkı Getty
Image caption İşçi Partisi Londra Belediye Başkanı adayı Sadıq Khan

Ancak kamuoyu yoklamaları ve son izlenimler, İşçi Partisi adayı Sadıq Khan'ın seçilme şansının büyük olduğunu gösteriyor.

Bu gerçekleşirse, hem iki dönemdir Muhafazakarların elinde olan Londra yerel yönetimi İşçi Partisi'ne geçmiş hem de bu makama ilk kez Müslüman kökenli bir siyasetçi gelmiş olacak.

İskoçya: SNP'nin 3. zaferi

İskoçya parlamentosunda İskoç Ulusal Partisi oy kaybına uğramasına rağmen oyların yaklaşık yüzde 49'unu alarak, ardarda üçüncü kez seçim zaferini kazandı, fakat çoğunluk hükümeti kuracak kadar sandalye alamamış görünüyor.

Telif hakkı EPA
Image caption İskoç Ulusal Partisi lideri Nicola Sturgeon seçim sonucundan memnun

İşçi Partisi ise 13 sandalye kaybıyla yüzde 19'lara geriledi ve İskoçya parlamentosundaki ikinci parti konumunu, oylarını yüzde 24'lere çıkaran Muhafazakarlara kaptırdı.

Yeşiller ise iyice gerileyen Liberal Demokratları beşinci sıraya iterek İskoç meclisinde dördüncü parti olmayı başarmış görünüyorlar.

İşçi Partisi Galler'de de oy kaybetmesine rağmen bölge parlamentosundaki birinci parti konumunu korudu.

Kuzey İrlanda ve Londra belediyesi sonuçları geç gelecek.

Corbyn için anlamı

Sonuçlar, İşçi Partisi'nde sekiz ay önce büyük bir taban desteğiyle beklenmedik şekilde genel başkanlığa gelen yeni lider Jeremy Corbyn açısından net bir mesaj vermemiş görünüyor.

Corbyn'i destekleyenler muhtemelen partinin kuzeyde İskoçya'da gerilediğini kabul etmekle birlikte asıl kayba uğraması beklenen güneyde gücünü koruduğuna işaret edecekler.

Karşıtları ise partinin güneyde belediye meclislerindeki gücünü genel olarak korumasına rağmen epey sandalye kaybettiğine dikkat çekecek.

Fakat BBC siyasi yorumcularından Iain Watson, genel başkan yardımcısı Tom Watson'un "Jeremy henüz 8 aydır görevde, kendisini kanıtlaması için daha zaman tanınması lazım" yolundaki sözlerine işaret ederek, seçimin parti içi rakiplerine ayaklanmak için yeterli malzeme vermediğini söylüyor.