Suriye ordusu Halep'te 'muhalifleri vuruyor'

Telif hakkı AFP

Suriye ordusu ile müttefiklerinin Halep ve çevresinde muhaliflere yoğun hava saldırısı başlattığı belirtildi.

Merkezi İngiltere bulunan ve Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, orduya ait savaş uçaklarının hava saldırılarını sürdürdüğünü ve Pazar gününden bu yana 90 bombalama gerçekleştirdiğini söyledi.

Muhalifler geçen hafta Halep bölgesinde bulunan Han Tümen kasabasını ele geçirmiş ve Suriye ordusunun müttefiği İranlı askerler çatışmalarda büyük kayıplar vermişti.

Şam'ın müttefiklerinden Lübnan Hizbullahı'na yakın Al Manar televizyonu Pazartesi günü müttefiklerin muhaliflere ait bir tankı imha ederek içindekileri öldürdüklerini bildirdi.

Halep kentinin güneybatısında bulunan Han Tümen, 6 yıllık savaşın en stratejik noktalarından birisi olarak görülüyor. Kasaba iç savaş süresince hükümet ve muhaliflerin elinde bölünmüş ve birçok kez şiddetli çatışmalara sahne olmuştu.

Gözlemevi bugün erken saatlerde orduya ait savaş uçaklarının ateşkesin uzatılmasına karşın Halep'in muhaliflerin elindeki mahallelerini bombaladığını ve muhaliflerin de hükümetin elindeki bölgeleri topçu ateşine tuttuğunu söyledi.

Paris'te Suriyeli muhaliflere destek toplantısı

Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault Suriye lideri Beşar Esad karşıtlarını bugün Paris'te ağırlıyor. Ayrault Suriye güçlerinin ve müttefiklerinin hastane ve mülteci kamplarını bombaladığını söyledi.

Ayrault "Halep'te IŞİD değil ılımlı muhalifler saldırı altında" diye konuştu.

Fransız bakan bugünkü toplantıda Rusya'nın Esad'a saldırıları durdurması için baskı yapma çağrısı yapılacağını ve insani yardımların ihtiyacı olanlara ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Telif hakkı GETTY

Toplantı öncesi Radyo RTL'ye konuşan Ayrault "Görüşmeler yeniden başlamalı, müzakereler tek çözüm" dedi.

Toplantıya ABD, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve İngiltere'nin dışişleri bakanları katılıyor.

Suriye muhalifleri müzakere grubunun baş koordinatörü Riad Hicab da toplantıya katılacak.

Şubat ayında Washington ve Moskova öncülüğünde hazırlanan "çatışmaların durdurulmasına" yönelik anlaşma Halep'te şiddetli çatışmalar nedeniyle bozuldu.

Anlaşma sadece IŞİD ve El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'yı ateşkes dışında tutuyordu.

BM öncülüğünde Cenevre'de yapılan Suriye barış görüşmeleri ise geçen ay tıkandı.

İlgili haberler