Brezilya'da Rousseff yandaşlarından sokak gösterileri

Telif hakkı EPA

Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in destekçileri, Senato'daki azil sürecine dair oylama öncesi ülke çapında sokaklarda barikatlar kurdu.

Senatonun Çarşamba günü Rousseff'in azliyle ilgili oylamaya gitmesi bekleniyor.

Senatörlerin basit çoğunluğunun azil soruşturması yapılması yönünde oy vermesi durumunda Rousseff altı aylığına görevden uzaklaştırılabilecek.

Rousseff destekçileri, oylama öncesi ülkedeki tüm eyaletlerde caddelere barikatlar kurdu.

Ülkenin en büyük kenti Sao Paulo'daki barikatlar sabah saatlerinde trafiğe neden oldu.

Telif hakkı EPA

Gösteriler birçok kent ve kasabaya yayılmış durumda.

Emniyet yetkilileri Brezilya'nın farklı eyaletlerinde 14 otoyola barikat kurulduğunu söyledi.

Ağustos ve Eylül aylarında Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Rio de Janeiro'da göstericiler, kenti Sao Paulo'ya bağlayan ana yola barikatlar kurdu.

Natal kentinde sabah saatlerinde otobüsler çalışmadı, kentteki en büyük üniversitenin yanındaki caddeye barikatlar kuruldu, okullar tatil edildi.

Gösteriler sol grupları kapsayan bir şemsiye örgütlenmesi olan Brezilya Halk Cephesi tarafından organize ediliyor.

Telif hakkı Getty

Grubun Facebook'tan yayımladığı mesajda, "Demokrasiyi korumak için her yerde mücadele edeceğiz. Brezilya darbeye hayır diyor!" ifadeleri yer aldı.

Rousseff, 2014 genel seçimleri öncesinde Brezilya'nın bütçe verilerini manipüle etmekle ve bu yolla seçim kampanyasına destek çekmeye çalışmakla suçlanıyor.

Brezilya'nın önde gelen gazetelerinin geçtiğimiz günlerde yaptığı kamuoyu yoklamasına göre 81 senatörün büyük kısmı Rousseff'in yargılanması yönünde oy kullanacak.

İlgili haberler