Pentagon: IŞİD liderlerinden Ebu Vahib'i de öldürdük

Telif hakkı AFP
Image caption 2014'te Irak'ta çekilen bu fotoğraftaki kişinin Ebu Wahib olduğu söyleniyor

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak'ın Anbar eyaletinde önemli bir IŞİD liderinin daha hava saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı.

Pentagon sözcüsü Peter Cook, 6 Mayıs günü Rutba yakınında vurulan araçta IŞİD lider kadrosundan Ebu Vahib'in yanındaki üç kişiyle beraber öldürüldüğünü açıkladı.

Amerikalı sözcü, "Bugünlerde Irak ve Suriye'de IŞİD lideri olmak tehlikeli bir şey" diye konuştu.

Ebu Vahib'in bundan önce de defalarca öldürüldüğü açıklanmış sonra ölmediği anlaşılmıştı.

Pentagon Şakir Vahib adıyla da bilinen Ebu Vahib'in IŞİD'in Anbar eyaleti askeri sorumlusu ya da "emiri" olduğunu söylüyor.

Hapisten kaçmıştı

IŞİD 2014 yılında giriştiği askeri hamle ile, Irak'ın en büyük eyaleti olup nüfusunun çoğunluğunu Sünni Arapların oluşturduğu Anbar'ın tamamına yakınını ele geçirmişti.

1986 doğumlu bir iletişim teknolojisi öğrenci olan Ebu Vahib IŞİD'i gözlemleyen uzmanlarca sık sık örgütün yükselen yıldızlarından biri olarak tanımlanmıştı.

Telif hakkı AP
Image caption Hala Irak ve Suriye'de geniş bir alanı denetliyorlar

Daha önce Irak'taki El Kaide örgütlenmesi içinde yer alan Ebu Vahib 2006 yılında Amerikan güçleri tarafından yakalanmış ve ölüm cezasına çarptırılmış ama 2012 yılında hapisten kaçmıştı.

Bir yıl sonra yeniden ortaya çıkan Ebu Vahib, Irak'ta bir grup Suriyeli kamyon şöförünün öldürülmesi olayıyla adını duyurmuştu.

Pentagon sözcüsü Peter Cook, "Ebu Vahib'in sadece Anbar eyaleti değil IŞİD'in genel örgütlenmesi içinde de önemli olduğunu düşünüyoruz. O nedenle öldürülmüş olması önemli bir gelişmedir" diye konuştu.

IŞİD liderleri hedefte

Amerikan askeri yetkilileri yakınlarda Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında bir dizi önde gelen IŞİD liderini öldürdüklerini açıkladılar.

Telif hakkı AFP
Image caption Yakında öldürüldüğü açıklanan IŞİD liderlerinden biri de Ömer el Şişani

Bunlar arasında Hacı İmam adıyla da tanınan ve IŞİD'in "İkinci adamı" olduğu söylenen Iraklı Abdül Rahman Mustafa el Kaduli ile örgütün Savaş Bakanı diye tanıtılan ve Ömer el Şişani adıyla da bilinen Gürcistan asıllı Tarkan Batiraşvili de vardı.

ABD ve müttefiklerinin devam eden saldırılarına rağmen IŞİD, 2014 yılında halifelik ilan ettiği Irak ve Suriye'de geniş toprakları hala elinde tutuyor.

Despite the coalition campaign, IS still controls large swathes of Iraq and neighbouring Syria, where it proclaimed the formation of a "caliphate" in 2014.

İlgili haberler