Cameron'dan 'IŞİD'li imam' açıklaması özrü

Telif hakkı

İngiltere Başbakanı David Cameron, eski bir imam olan Süleyman Ghani'yi IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) destekçisi olarak tanımlaması nedeniyle özür diledi.

Cameron, Nisan ayında mecliste, geçen hafta Londra belediye başkanı seçilen İşçi Partili siyasetçi Sadiq Khan'ın, IŞİD'i desteklemekle iddia ettiği Ghani'yle dokuz kez aynı ortamda bulunduğunu söylemişti.

Ghani ise IŞİD'i desteklediği yönündeki iddiaları sert bir dille eleştirmiş ve bunların lekeleyici olduğunu belirtmişti.

Çarşamba günü erken saatlerde Savunma Bakanı Michael Fallon, BBC'de yayınlanan röportajında, benzer yöndeki yorumları nedeniyle özür diledi.

Daha sonra ise Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada yanlış anlaşılma için özür dilendiği belirtildi.

Telif hakkı Getty

Açıklamada, 'Başbakan'ın yorumları sırasında Süleyman Ghani'nin IŞİD'i desteklediği yönündeki haberlere değindiği, Başbakan için bunun Ghani'nin bu örgütü desteklediği anlamına gelmediğinin açık olduğu ve kendisinin, her tür yanlış anlaşılma için özür dilediği' aktarıldı.

Muhafazakâr Parti'nin bazı üst düzey isimleri de Londra belediye başkanlığı yarışı sırasında Khan'ı, radikal kişilerle ilişkide olmakla suçlamıştı.

Ghani iddiaların gündeme geldiği dönemde Cameron'a karşı hukuki yollara başvurmak istediğini ancak dokunulmazlık yasalarının, milletvekillerinin Avam Kamarası'ndaki konuşma özgürlüğünü koruması nedeniyle bunu yapamadığını söylemişti.