'İskoçya tercihini AB'de kalmaktan yana kullanır'

Telif hakkı EPA

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon, İskoçların 23 Haziran'da yapılacak olan referandumda Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nde (AB) kalması yönünde oy kullanacağından emin olduğunu söyledi.

Nicola Sturgeon, Edinburgh'da düzenlediği basın toplantısında, akla yatkın olanın da bu yönde bir tercih yapılması olduğunu belirtti.

İskoçya'daki beş büyük partinin tümü, Avrupa ile ticari ve siyasi bağlantıların muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayarak AB üyeliğine destek veriyor.

AB'den çıkılmasını savunan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) ise geçen hafta yapılan yerel ve bölgesel seçimlerde yine İskoçya Parlamentosu'nda milletvekili çıkaramamıştı.

SNP seçimlerde birinci parti olmuş ancak İskoçya Parlamentosu'nda yine çoğunluğu elde edememişti.

Bu nedenle SNP, İskoçya'yı yine azınlık hükümeti ile yönetecek.

'Bağımsızlık referandumu' ihtimali

Nicola Sturgeon seçimlerden önce yaptığı açıklamada ise kendileri AB'ye "Evet" dese de referandumdan "Hayır" sonucu çıkması halinde, İskoçya'nın bağımsızlığı için yeni bir referandum yapılabileceğini söylemişti.

İskoçya, 2014'te yapılan refrandumda tercihini yüzde 55 oyla Birleşik Krallık'ta kalmaktan yana kullanmıştı.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'da, İngiltere dışındaki üç bölge özerk yönetimlere sahip.

İlgili haberler