Kılıçdaroğlu'nun 'kan dökülür' sözlerine soruşturma

Telif hakkı BBC TURKCE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözleri nedeniyle soruşturma başlattı.

Hürriyet'in haberine göre başsavcılığın basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek başlattığı soruşturma, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunca, Türk Ceza Kanunu'nun "Suç işlemeye tahrik" başlıklı 214. maddesi kapsamında yürütülecek.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu'nda "Bir kişi konuşacak Türkiye susacak, bir kişi konuşacak hâkim ona göre karar verecek, bir kişi konuşacak ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak, bir kişi konuşacak istediği adam hapse gelecek. Neymiş, böyle bir başkanlık sistemi. Böyle bir başkanlık sistemini, kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" demişti.

'Ağzından kan damlayanlara inat'

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepki gösterdi.

Bozdağ Twitter'da yaptığı açıklamada "Başkanlık Türkiye'ye kanla değil Türk milletinin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır. Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz, gözünü kan bürümüşlere; ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir" dedi.