Erdoğan'dan AB'ye 'terör tanımı' tepkisi: Kim size yetki verdi?

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin (AB) vize muafiyeti için önkoşul olarak terörle mücadele yasasında değişiklik talebine sert tepki göstermeye devam etti ve "Terör tanımını değiştir demek terörle mücadeleden vazgeç demektir. Bu da terörün yanında yer almaktır" dedi.

Türkiye’nin terörle mücadeleyi tamamen hukuk sınırları içerisinde yürüttüğünü söyleyen Erdoğan "Bu mücadele takdir bir yana, tavsatılıyor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neymiş terör konusundaki tavrımızı yumuşatmalıymışız. Yahu bana bak siz ne zamandan beri Türkiye’yi idare etmeye başladınız? Kim size bu yetkiyi verdi?"

18 Mart'ta AB ile Türkiye'nin üzerinde uzlaştığı göçmen anlaşması kapsamında, Ankara'nın 72 önkoşulu yerine getirmesiyle birlikte Türk vatandaşlarına Schengen bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat hakkının tanınması öngörülüyordu.

Türkiye'nin 5 önkoşul hariç tüm şartları yerine getirdiğini söyleyen Avrupa Komisyonu, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanınması teklifini geçen hafta açıklamıştı.

Ancak Avrupa Parlamentosu, tüm şartlar yerine getirilmeden konuyu görüşmeyeceğini belirtti.

'Teröre destek' suçlaması

Ankara'da düzenlenen 'Türk Siyasi Tarihinde Yerli ve Milli İrade' programında konuşan Erdoğan, AB'yi 'terör örgütlerine destek vermekle' suçlayarak "Bunlara avroları veriyorlar ve gidin Türkiye’yi bölün diyorlar. Silahları veriyorlar. Biz bunları bilmiyoruz mu zannediyorsunuz?" dedi.

Sözlerine, "Biz iki gülücüğünüze bu vatanın kıymetli değerlerini değişmeyiz" diyerek devam eden Erdoğan, "Bugün terör örgütünü koynuna alan, yarın benzer örgütlerin kendilerine yönelecek eylemlerine de razıdır" ifadelerini kullandı.

'Er ya da geç milletin önüne gelecek'

Telif hakkı AFP

Konuşmasında yeni anayasa ve başkanlık sistemi konularına da değinen Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek "Türkiye yeni bir anayasaya kavuşacaksa milletin takdiriyle olacak. Mustafa Kemal Atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir demedi mi? Neden kaçıyorsun?" dedi ve Kılıçdaroğlu'nun adını bundan sonra kullanmama kararı aldığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun "Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözlerine de tepki gösteren Erdoğan şöyle devam etti:

"Kan dökmek diktatörlerin zalimlerin, katillerin bazen de meczupların işidir. Ana muhalefetin başındaki zatın bunlardan hangisi olduğunu ben milletimin takdirine bırakıyorum. Kan dökülmesi gereken durumlar elbette olabilir. İşte gerektiğinde kanını döken askerimiz, polisimiz, köy korucumuz var. Vatan savunması söz konusu olunca bu milletin her ferdi kan dökmekten tereddüt etmez. Ancak bu konuşmayı yapan kafa bu topraklara ait olamaz."

İlgili haberler