MHP'de kurultay belirsizliği

Telif hakkı AFP

MHP'de (Milliyetçi Hareket Partisi) muhaliflerin, olağanüstü kurultayın engellenmesine dair mahkeme kararına itirazı kabul edilirken, MHP Genel Merkez yönetimi ihtiyati tedbir kararının sürdüğünü ve bu durumda 15 Mayıs'ta kurultay yapılamayacağını söyledi.

Muhalifler, bu durumda olağanüstü kurultaya gitme çağrısı yaptı.

İtirazı kabul eden mahkeme ise ilerleyen saatlerde kurultayın toplanamayacağını belirtti.

Mahkeme kararları

Ankara 2. İcra Mahkemesi, Ankara 25. İcra Müdürlüğü'nün MHP'de olağanüstü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etti.

Muhalifler Sinan Oğan ve Meral Akşener kurultayın yapılacağını açıkladı.

Telif hakkı EPA

Ancak ajanslar, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi olağanüstü kurultay için yeni bir tedbir kararı aldığını bildirdi.

MHP Genel Merkezi'nde parti avukatı Yücel Bulut tarafından yapılan açıklamada ise, ihtiyati tedbir kararının yürürlükte olduğu ve bu durumda kurultayın yapılamayacağı belirtildi.

İlerleyen saatlerde Ankara 25. İcra Dairesi yeni bir kararla Gemerek'in tedbir kararının geçerli olduğunu ve kongrenin toplanamayacağını bildirdi.

MHP Genel Merkez avukatı: Hakimi HSYK'ya şikayet edeceğiz

Bulut, Gemerek'teki mahkemenin yeni bir karar almadığını, mevcut ihtiyati tedbir kararının devam ettiğine dair tespitte bulunduğunu söyledi.

Bulut şu açıklamalarda bulundu:

"Ankara 25. İcra Müdürlüğü'nün ihtiyati tedbir kararını uygulamanın tek yolu icra müdürlükleri değildir. İhtiyati tedbir kararları ayaktadır.

"15 Mayıs'ta kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

"Ankara 2. İcra Mahkemesi hakimi hakkında HSYK'ya gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir."

Bulut, kurultayın fiili olarak gerçekleştirilmesi ihtimaline karşı Ankara Valiliği'ne ihtiyati tedbir kararlarının geçerli olduğuna dair başvuruda bulunduklarını ve kurultayın fiili olarak yapılması durumunda güvenlik önlemlerinin alınacağını söyledi.

Akşener ve Oğan'dan açıklama

MHP Genel Merkezi'ndeki açıklama ardından Meral Akşener ve Sinan Oğan'dan yeni açıklamalar geldi.

Akşener Twitter'da, "Olağanüstü Kongremiz, Ankara Anadolu Otel Esenboğa kongre salonunda 15 Mayıs 2016 günü saat 10.00'da yapılacaktır" açıklaması yaptı.

Sinan Oğan da "Pazar günü Allah nasip ederse kurultayı yapacağız. Kurultayımızın önünde hiçbir engel yok. Delegelerimizi hukuk içerisinde kalarak kurultayımızı yapmaya davet ediyorum" dedi.

Oğan NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, "Öncelikle Gemerek Mahkemesi'nin hakimine bakmak lazım. Telefon talimatıyla yeni bir karar çıkarmaları anlaşılır değil" diye konuştu.

Oğan Ankara'daki iki mahkemenin aldığı kararların Gemerek Mahkemesi'nin üzerinde olduğunu savundu ve "Bu, kaymakamın aldığı kararı muhtarların bozması demek" ifadelerini kullandı.

Gemerek Hakimi tarafından, "ülkücü iradenin çiğnendiğini söyleyen Oğan, "Genel Merkez'in tüzükteki bir maddeyi değiştirme talebini Gemerek Mahkemesi'nin kararına sarılarak engelemesini anlamak mümkün değil. Biz polise, askere, jandarmaya yazdık, polis marifetiyle kurultay yaptırmayacağız diyorlar" dedi.

Adalet Bakanlığı'nın icra hakimliklerine "böyle bir karar almayın" diye yazı gönderdiğini söyleyen Sinan Oğan "Talimatla işleyen bir hukuk sisteminden bahsediyoruz" dedi.

MHP lideri Bahçeli: Okyanus ötesi merkezli oyunun figüranı haline gelinmemeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de akşam saatlerinde Twitter'dan yaptığı açıklamada, '15 Mayıs'ta bir kurultay yapılmayacağını, kurultay çağrısı yapanların suç işlediğini' belirtti.

Bahçeli'nin açıklamasından şu ifadeler yer aldı:

"15 Mayıs'ta Olağanüstü Büyük Kurultayımız yoktur.

"Bu davaya gönül vermiş hiçbir kardeşim okyanus ötesi merkezli oyunun figüranı haline gelmemeli, sözde kurultay tuzağına düşmemelidir.

"MHP'yi kaos içerisinde göstermek, MHP'yi engellemeye çalışmak bedel ve vebali ağır bir teşebbüstür. Buna da göz yumulmaz.

"Sökük elbisede olursa dikilir, zihniyet ve niyette olursa çaresi yoktur. Korsan ve kara borsa emellerin tedavi ve düzelme şansı hiç yoktur.

"Buna rağmen kurultay yer, tarih ve zamanı açıklayanlar, verilmiş mahkeme kararlarının hilafına davranarak suç işlemektedir."

Ankara Valiliği: Kurultayın yapılmayacağı anlaşılmıştır

Akşam saatlerinde Ankara Valiliği'nden de bir açıklama yapıldı.

Valilik açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır.

"Mahkeme kararı doğrultusunda valiliğimizce işlem tesis edileceğinden herhangi bir mağduriyetin oluşmaması bakımından vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur."

Muhalifler ortak karar almıştı

Genel başkan adayları, kurultay sürecine ilişkin tedbir kararının kaldırılması durumunda kurultayı hafta sonu yapacaklarını söylemişti.

Telif hakkı AFP

Adaylar Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ile Ümit Özdağ Perşembe günü bir araya gelerek kurultay süreciyle ilgili ortak bir karar almıştı.

Adaylar, olağanüstü kurultay süreciyle ilgili mahkeme tarafından verilen tedbir kararına şikâyetlerinin Cuma mesai bitimine kadar kabulü halinde kurultayı hafta sonu gerçekleştireceklerini belirtmişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay'dan yapılan açıklamada ise MHP'nin olağanüstü kongreyi toplaması kararının temyiz incelemesinin bu ay içerisinde tamamlanacağı belirtilmişti.