Füze kalkanı sistemi nasıl çalışıyor?

Telif hakkı Getty

ABD'nin Bükreş'ten 180 km uzaklıkta, Romanya-Bulgaristan sınırına yakın bir yerde 170 hektarlık bir alanda konuşlandırdığı füze kalkanı sistemi Deveselu adlı eski bir Sovyet askeri üssünde kuruldu.

Perşembe günü aktifleştirilen füze kalkanı doğrudan Amerika Birleşik Devletleri Aegis Ashore Füze Savunma Sistemi'ne bağlı olarak faaliyet gösterecek.

Askeri uzmanlar Romanya’daki hava üssünde şimdilik sadece tek batarya oluşturulduğunu bildiriyor. Bir batarya, sayısı 24’den 36’ya kadar değişebilen füze fırlatmaya elverişli.

Bu füzeler olası bir saldırı amacıyla fırlatılan düşman balistik füzelerini yakalamaya elverişli olduğundan askerler arasında "füze katili" olarak anılıyor.

Sistem bir ana birime sahip 4 güçlü radar içeriyor. Radar 360 derece açıyla ufku taradığından olası füzeleri zamanında tespit edip, karşı füzeleri harekete geçirme mekanizmasının aktifleşmesinde anahtar role sahip.

700 km menzilli

Uzmanlar füze kalkanı kapsamında konuşlandırılan "karşı füzelerde" patlayıcı başlık bulunmadığının altını çiziyorlar.

Bu füzeler saldırı amacıyla fırlatılan balistik füzeleri yok etmek için, onlarla çarpışabilen bir parçaya sahip. Bu parça "düşman füzeyi" yok etmek için, "kinetik enerjiyi" (hareket halindeyken oluşan enerjiyi) emerek çarpışma karşı füzeye aktarıyor.

Romanya’ya yerleştirilen füzeler Standard Misille 3 tipi ve 500-700 km menzile sahip. Bu füzeler atmosferde 30-150 km yükselebiliyor.

Ancak bazı uzmanlar, Romanya’daki sisteminin verimli olabileceği konusunda kuşkulu. Çünkü bir saldırı anında, fırlatılan balistik füzesi için pratikte 3 karşı füze ateşleniyor. Bu ise, Romanya’daki füze kalkanında konuşlandırılan füzelerin en fazla 10-12 balistik füzeyi yok edebileceğini ortaya koyuyor.

Bu uzmanlara göre sistemin olası bir Rus saldırısına karşı işe yarayabilme ihtimali de az. Uzmanlar sistemin Rusya topraklarına çok yakın konumlandırıldığını bu nedenle reaksiyon süresinin az olacağını söylüyor.