4 başkan adayından ortak açıklama: MHP sahipsiz değil

Telif hakkı Rengin Arslan

Sabahın erken saatleri, Ankara'da havalaanına doğru yoğun bir trafik başlıyor.

Geniş yolun kenarlarına park etmiş yüzlerce araç ve otobüs tartışmalı MHP kurultayının yapılmak istendiği otele gitmek için yola çıkmış.

Ancak Kurultay'ın toplanmak istediği otele birkaç kilometre önce yol polis barikatıyla kapanmış, barikatın arkasında TOMA'lar var.

Araçlarından inerek barikatın önünde oluşan toplanma alanına yürüyen MHP'liler ise kararlı.

Telif hakkı Rengin Arslan

Yürüyen yüzlerce kişiden biri "Biz 13 senedir değil, 40 yıldır yürüyoruz bu yolları" diyor AKP'lilere bir göndermede bulunarak.

Barikatın önü ise küçük bir miting alanına dönmüş.

Genel başkan adayları Koray Aydın ve Meral Akşener'in fotoğrafları, resimleri bulunan pankartlar yan yana. Polis barikatlarına da bu pankartlar asılmış.

En çok atılan sloganlardan biri "Hareketin engeli Devlet Bahçeli" ve "Devlet Bahçeli istifa" oluyor.

İlk slogan aslında Bahçele için yıllardır atılan bir sloganın değiştirilmiş hali. Orijinali "Hareketin lideri Devlet Bahçeli" idi.

Sinop, Samsun, Sivas, Antalya ve onlarca başka ilden gelenler ise coşkulu.

Telif hakkı Rengin Arslan

Değişim olma ihtimalinin sevinci var biraz da. Eski seçim şarkılarından biri çalarken MHP'lilerden biri "60 yaşında bana bu heyacanı yarattı ya Allah razı olsun bu hareketten" diyor.

Bir başkası kollarını havaya açarak, "Ey mübarek Allah'ım kurtar bizi şu Bahçeli'den" diyor.

Bu yakarış MHP'lilerin bir kısmı için kritik önem taşıyor. O kadar ki, belki de Türkiye siyasi tarihinde ilk kez genel başkan adayı olan dört siyasetçi ve onların destekçileri bir arada hareket ediyor, aynı sloganları atıyor.

Bu durumu sorduğum MHP'liler, "ayrı gayrı yok bütün adaylar bizim" diyor.

Aynı zamanda "Saray"ın kongreyi engellediğini düşünenler de var.

Samsun'dan gelen delegelerden biri olan Mehmet Akyüz, "Saray'ın, AKP'nin mevcut durumdan memnun olması, kendi hakimiyetinin devam ettirmesi için, mevcut durumu desteklemesi ile bizim kongremiz engellenmiştir" diyor.

Alanda atılan sloganlar kadar partinin aracından yapılan anonslar da dolduruyor alanı. O anonsların amacı ise delegeleri hazirun defterinin imzalanmasına çağırmak.

Telif hakkı Rengin Arslan

Genel başkan adaylarının alana girmesiyle, bu kez kalabalıkta bundan sonra ne olacak beklentisi hakim oluyor.

Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ barikatın önüne gidiyor ve MHP Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu açıklamayı okuyor.

Halaçoğlu dört aday adına okuduğu açıklamada, "MHP sahipsiz değildir, son sözü genel başkanlar değil kurultaylar söyler" diyor.

Telif hakkı Rengin Arslan

Bildiride ayrıca, "Tanık olduğumuz sürece genel merkezin talebiyle, AKP'nin kolluk kuvvetleri kurultay yapmamızı engellemektedir. Kurultay kolluk gücüyle engellenmektedir. Türk demokrasisi ve hukuk sarsılmıştır. Hukukun üstünlüğü çiğnenmiş adalet duygusu yaralanmıştır. Hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. Hiç kimse boşuna beklemesin, avuçlarını ovuşturmasın" diye ifade ediyor parti içindeki muhaliflerin görüşlerini.

Bu sırada kurultay sürecine destek vermeye gelen dikkat çekici isimler de var.

Telif hakkı Rengin Arslan

1978 yılında Bahçelieveler 7 Türkiye İşçi Partili genci öldürmekten hüküm giyen ve 2010 yılında tahliye olan Haluk Kırcı bir koruma çemberi içinde alandan ayrılırken görülüyor. "Reis" seslenişleri arasında bazen durup, onunla fotoğraf çektirmek isteyenlerin ısrarlı ricalarını yerine getiriyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bu kurultayın hukuksuz olduğunu söylüyor. Dün Twitter'dan açıklama yapan Bahçeli, "bu akşam çok uzatmayacağım, tane tane söyleyecek, net ifadelerle konuşacağım: 15 Mayıs'ta Olağanüstü Büyük Kurultay'ımız yoktur. Bu davaya gönül vermiş hiçbir kardeşim okyanus ötesi merkezli oyunun figuranı haline gelmemeli, sözde kurultay tuzağına düşmemeledir."

Ardı ardına alınan mahkeme kararlarıyla bir hukuki karmaşaya konu olan bu muhalif hareketin elde edeceği sonuçlar kuşkusuz MHP'nin yakın geleceğini de belirleyecek.

Aylardır haklarında konuşulan muhaliflerin hem liderlik hem de taban anlamında verdiği bu ilk fotoğrafın güçlü olduğu kuşkusuz. Sonuçlarının ne olacağını ise görmek için uzun zaman beklemek gerekmeyecek.

Yargıtay'ın MHP kurultayı için Mayıs ayı içinde vereceğini söylediği karar düğümü çözecek.

İlgili haberler