ABD Libya hükümetini silahlandırmaya hazır

Telif hakkı Reuters

ABD ve diğer dünya güçleri, IŞİD'e (Irak Şam İsam Devleti) karşı mücadelesine destek vermek için Libya'daki birlik hükümetine silah yardımı yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Libya'nın BM silah ambargosundan muaf tutulması için çalışacaklarını söyledi.

IŞİD'in Libya için yeni bir tehdit olduğunu söyleyen Kerry, örgütün durdurulmasının şart olduğunu belirtti.

Telif hakkı Reuters

Geçen ay Libya hükümeti, IŞİD'in yakında yenilgiye uğratılamaması durumunda bütün ülkeyi ele geçirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Viyana'da uluslararası güçlerle görüşmelerde bulunan Kerry, "Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkeyi (Libya'da) birleştirebilecek tek oluşumdur" dedi.

Libya Başbakanı daha fazla destek bekliyor

Kerry, Libya hükümetine silah desteğinin, toplantıda alınan kararlarından biri olduğunu söyledi.

Kerry, askeri olmayan yardımın artırılmasının da kararlar arasında yer aldığını belirtti.

Telif hakkı SOS Mediterranee

Toplantının katılımcısı ülkeler tarafından yapılan ortak açıklamada Libya'nın, Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenler için büyük bir geçiş noktası olduğu da belirtildi.

Açıklamada, insan kaçakçılığı dahil kaçakçılığın her türüyle mücadele için Libya'daki uzlaşma hükümeti ve komşu ülkelerle işbirliği yapılmak istendiği de aktarıldı.

Ancak Libya'daki birlik hükümetinin başbakanı Fayez Sarraj, önlerinde çok büyük sorunların bulunduğunu, IŞİD'i yenmek için dışarıdan çok daha fazla yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Sarraj, "Uluslararası bir müdahaleden bahsetmiyoruz. Eğitim için, gençlerimize eğitim ve donanım için, uluslararası destekten bahsediyoruz" dedi.

Telif hakkı Reuters

Libya'da, Nato'nun desteklediği güçlerin Ekim 2011'de Muammer Kaddafi yönetimini devirmesinden bu yana kaos hakim.

Rakip iki yönetim son dönemde bir birlik hükümeti oluşturmuştu.

Bununla birlikte ülkenin bir bölümü, bir bölümü IŞİD'le bağlantılı silahlı grupların elinde bulunuyor.

İlgili haberler