Avrupa Birliği'nin tek alternatifi "kaos" olur

Telif hakkı AFP

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmayacağını oylayacağı referandum tartışmalarıyla bağlantılı olarak AB'nin tek alternatifinin "siyasi kaos" olduğunu söyledi.

"Avrupa vizyonunu" savunmak için konuşan Tusk, Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson'ın AB'nin amaçlarını Hitler'inkilerle karşılaştırdığı açıklamasını ise "saçma" olarak niteledi ve Johnson'ın "siyasi amnezi" geçirdiğini savundu.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması gerektiğini savunanlar, AB liderlerinin, İngiltere'nin birlikten ayrılma referandumu tartışmalarına katılmalarının, kampanyalarına fayda sağlayacağına inanıyorlar.

İngiltere vatandaşları 23 Haziran'da AB içinde kalıp kalmama konusunda oy kullanacak.

Tusk, Danimarka Başbakanı ile ortak basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, "[Avrupa Birliği projesini] savunmak kimseye ders vermek anlamına gelmez" şeklinde konuştu ve şunları ekledi:

"İngiltere vatandaşları kendi kararlarını verecekler ve özellikle Brüksel'den kulaklarına kimsenin bir şey fısıldamasına ihtiyaçları yok. Ancak AB'nin Adolf Hitler'in projelerine benzetildiğini duyup da sessiz kalamam. Bu tür argümanların, eğer iktidardaki partinin en etkili siyasetçilerinden biri tarafından yapılmamış olsalar, tümüyle görmezlikten gelinmeleri gerekirdi."

Tusk ayrıca, "Avrupa Birliği'nin tek alternatifi siyasi kaos ve ulusal bencilliğe geri dönülmesidir." de dedi.

Boris Johnson ise, yorumlarının arkasında durarak, durumu "yapay bir medya twit fırtınası" olarak nitelemişti.

Parlamento Sözcüsü Chris Grayling ise, Avrupa enstitülerinin İngiltere'deki tartışmalara katılmalarının, AB'den ayrılmayı savunanların elini güçlendireceğini belirtti ve Johnson'a destek verdi.