Kalın: Genelkurmay Başkanı Akar'a eleştiriler menfur

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar'ın nikâh törenine katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Beştepe'de bir basın toplantısı düzenleyen Kalın, "Kanlı Esed rejimine laf edemeyenler kalkıp Türkiye’ye, hükümetine, Genelkurmay Başkanı'na saldırıyorlar. Bu saldırılar en az terör saldırıları kadar menfurdur" dedi.

Bu ifadesi ile Akar'a yönelik eleşirileri, "iğrenç ve tiksindirici" olarak nitelendiren Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef bazıları bir tarafta bölücü terör örgütünün eylemleri karşısında sessiz kalabilmekte, bazıları kanlı Esed rejimi karşısında sessiz kalabilmektedir" dedi.

Hakkari'nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesinde Cuma günü PKK'lılarla çıkan çatışmada 6 asker hayatını kaybetmiş, müdahale için bölgeye sevk edilen helikopterin düşmesi sonucu da 2 pilot da yaşamını yitirmişti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise Cumartesi günkü nikâhta şahitlik yapmıştı.

TSK açıklama yapmıştı

Genelkurmay Başkanlığı ise önceki gün Akar'a yönelik eleştirilerle ilgili bir açıklama yapmıştı.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Komuta Heyeti ile birlikte, 14 Mayıs 2016 tarihinde saat 13:00’te; Çukurca’da hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizin Ankara Kocatepe Camiinde düzenlenen cenaze törenlerine katılmışlardır.

"Müteakiben, aynı Komuta Heyeti, aynı gün saat 15:00’te, İstanbul’da düzenlenen nikah törenine, devlet protokolü çerçevesinde katılmışlardır.

"Bu kapsamda, sadece imza ve tebrikattan ibaret olan bir nikah davetine icabet edilmesine yönelik yapılan bazı haber ve yorumlar; insani ve vicdani olmaktan uzaktır."