Teknoloji mülteci krizinin çözümünde yardımcı olabilir mi?

Telif hakkı Reuters

Gelecek hafta Türkiye'de yapılacak dünya insani zirvenin gündemine teknolojinin küresel insanlık krizlerine müdahalede oynayacağı rol de masaya yatırılacak.

Bu kapsamda incelenecek girişimlerden biri de, mesleki bağlantı ve paylaşım platformu LinkedIn'in, Avrupa’da büyüyen mülteci krizine karşılık, iş arayan mültecilerle işverenlerin biraraya gelmesini sağlamak için kurduğu yeni internet sitesi olacak.

LinkedIn, 2016 yılının başlarında 'Welcome talent' (Yeteneği Kucakla) adı altında İngilizce ve Arapça bir internet sitesi oluşturdu.

Bu internet sitesi 2015’te İsveç’e gelen 163,000 sığınmacıyı yerel işverenlerle iletişime geçirdi.

Teknolojinin küresel kriz durumunda nasıl yardımcı olabileceği, 23-24 Mayıs tarihlerinde ilk defa İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Zirvesi'nde de konuşulacak ve 'Global Alliance for Humanitarian Innovation' (İnsani İcatlar için Küresel Dayanışma) başlatılacak.

GAHI'nin amacı gerektiğinde insaniyetin yardımına koşacak teknolojik buluşların hayatına geçirilmesinde rol oynamak.

Zirveye 125'ten fazla ülke katılacak ve zirvenin sonunda bir rapor hazırlanacak. Zirvenin bir diğer amacı da ülkelerin yardım kuruluşları arasında bir birleşme sağlamak.

Teknoloji sektöründe iş gücünü acil yardımlar için kullanan tek firma LinkedIn değil.

Bir konaklama servisi olan Airbnb de 2013 yılında doğal afet mağdurlarına bedava kalacak yer bulmak için bir uygulama geliştirmişti. Yakın zamanda da Japonya ve Ekvador’da gerçekleşen depremlerden etkilenen insanlara yardım eli uzattı.

Airbnb’nin küresel afet bölümü başkanı Kellie Bentz “Bir olay olduğunda 24 ila 72 saat içinde uygulamayı harekete geçirmeye çalışıyoruz. Hala üzerinde çalışıyoruz çünkü ürünü daha etkili hale getirmek istiyoruz” dedi.

İlgili haberler