Akdeniz'de düşen EgyptAir uçağında yangın şüphesi

Telif hakkı Reuters

Fransa Sivil Havacılık Kurumu, Akdeniz'de önceki gün düşen Mısır Hava Yolları'na (EgyptAir) yolcu uçağından duman alarmı geldiğine dair haberleri doğruladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, alarmın Airbus A320 tipi uçakla bağlantının kesilmesinden hemen önce tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca bu tip bir bilginen genelde, yangın başlangıcı anlamına geldiği bildirildi.

Havacılık sektöründen haberler veren The Aviation Herald adlı internet sitesi, denize düşmeden birkaç dakika önce uçağın tuvaletinden ve elektrik sisteminden duman alarmı geldiğini duyurmuştu.

Fransa Sivil Havacılık Kurumu Sözcüsü, doğrulanan habere karşın, kazanın nedeni ile ilgili bir yorum yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Bazı yolcuların ve mürettebatın aileleriyle görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da kazaya yönelik tüm teorilerin incelendiğini belirtti.

Paris'ten Kahire'ye giden uçaktaki 66 kişi de hayatını kaybetmişti.

Uçaktakilerin 56'sı yolcu, 7'si mürettebat, 3'ü de güvenlik görevlisiydi.

Uçakta Irak'tan iki; İngiltere, Kanada, Belçika, Kuveyt, Suudi Arabistan, Cezayir, Sudan, Çad ve Portekiz'den de birer yolcu bulunuyordu.

Mısırlı yetkililer ise Yunanistan açıklarında düştüğü belirtilen uçağın 'terör saldırısıyla' düşürüldüğü ihtimalinin daha güçlü olduğunu açıklamıştı.

İlgili haberler