Dünya İnsani Zirvesi 60'a yakın ülkenin katılımıyla başladı

Telif hakkı epa

Birleşmiş Milletler'in (BM) ilk defa düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başladı.

Küresel insani yardım sisteminin ele alındığı zirveye BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 60'a yakın ülke lideri, sivil toplum temsilcileri, akademik ve uluslararası kuruluşlar katılıyor.

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteciler için yardım çağrısında bulundu.

Erdoğan, "Mülteciler konusunda artık herkes elini taşın altına koymalıdır. Ancak ortak ilkeler ve amaçlar doğrultusunda çalışırsak başarılı olabiliriz" dedi.

"Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacak ve cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız" mesajı veren Erdoğan "Türkiye, AFAD, TİKA, Türk Kızılayı ve diğer kurumlarıyla kalkınma odaklı insani yardım politikasıyla farklı bir model sunmaya çalışıyor" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin sığınmacılar için yaptığı harcamanın 10 milyar doları aştığını, uluslararası camianın ise 400 milyon dolarda kaldığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da açılışta yaptığı konuşmada "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana evlerini terk etmeye zorlananların sayısının en büyük artışı gösterdiğini" ifade etti ve "Her yıl, ihtiyaçlar artıyor ve fonlardaki açıklar büyüyor" dedi.

'Göstermelik' eleştirisi

Zirveye katılan liderler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Katar Emiri Tamim bin Hamad el Sani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Filistin lideri Mahmud Abbas, Yunanistan başbakanı Alexis Tsipras de bulunuyor.

İki gün sürecek zirve kapsamında düzenlenecek oturum ve etkinliklerde dünya genelindeki insani krizlere yardım sistemi ele alınacak.

Zirve sonunda Başkanlık özeti rapor ve ilgili taraflarca yapılan taahhütlerin yer alacağı bir liste yayımlanacak.

BM Genel Sekreteri tarafından Eylül ayında BM Genel Kurulu öncesinde zirvenin sonuçlarına ilişkin de bir rapor yayımlaması öngörülüyor.

Bazı yardım kuruluşları ise zirveyi 'göstermelik' olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) da katılmayı reddetti.

MSF, zirvenin savaş hukukunu ihlâl eden devletlere baskı yapmayacağı ve yeni taahhütlerde bulunulmayacağını savunuyor.

Oxfam yardım kuruluşu yöneticisi Mark Goldring de, zirveye katılanların "üretici olmayan konuşmalar" yapacağını söyledi.

BM verilerine göre dünya genelinde 130 milyondan fazla kişi, insani yardıma muhtaç ve her yıl yaklaşık 60 milyon kişi çatışmalar nedeniyle yerlerinden ediliyor.

Christian Aid yardım kuruluşu yöneticisi Loretta Minghella da "Krizden hayatları mahvolan insanların giderek tırmanan ihtiyaçlarının çözümü için kelimeler yeterli değil. Zirvenin başarısı, verilen sözlerin tutulmasına bağlı" dedi.

İlgili haberler