Egyptair uçağında 'patlama' iddiasını Adli Tıp yalanladı

Telif hakkı AP

Geçen hafta Akdeniz'de düşen Mısır Hava Yolları'na (Egyptair) ait yolcu uçağı ile ilgili olarak çelişkili bilgiler geliyor.

Ajanslar, ceset kalıntıları üzerinde inceleme yapan bir adli tıp uzmanına atfen, uçağın bir patlama sonucu düşmüş olabileceği ihtimaline dikkat çekti.

Adı açıklanmayan bir uzman, ceset parçalarının bazılarının çok küçük olduğunu, buna da ancak bir patlamanın yol açmış olabileceğini söylüyor.

Mısır'ın Adli Tıp Kurumu Başkanı ise iddialar üzerine yaptığı açıklamada, ''Bu konuda yayınlanan her şey yanlış, sadece tahminden ibaret'' dedi.

66 kişinin bulunduğu Paris-Kahire seferini yapan yolcu uçağı, Perşembe günü önce Akdeniz üzerinde radardan kaybolmuş, daha sonra uçağın düştüğü anlaşılmıştı.

Telif hakkı AFP Egyptian military spokespersons Facebook page

Karakutu bulunamadı

Egyptair uçağının enkazın bazı parçalarına ulaşılsa da karakutusu henüz bulunamadı.

Uçağın radardan kaybolmadan önceki son hareketlerini analiz eden Mısırlı ve Yunan yetkililer ise uçağın son hareketleriyle ilgili iki farklı rapor verdiler.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, uçağın keskin dönüşler yaptığını söylemişti.

Buna karşın, Mısır'da hava trafiğinden sorumlu yetkili Ehab Mohieldin Azmi uçağın dönüş yaptığını tespit etmediklerini belirtti.

İngiliz Reuters ajansına konuşan Azmi, “Uçağı birçok defa aramayı denedik ve etrafındaki diğer uçaklara anons yaparak yardım sağlamalarını istedik fakat uçağa ulaşamadık” dedi.

Mısır Başsavcısı ise Yunanistan’dan pilot ve kontrol kulesi arasındaki konuşmaların deşifresini talep etti ve yetkililerin pilotun uçuş anındaki durumuyla ilgili sorguya çekilmesini istedi.

Kazazedelerin aileleri ise ceset parçalarından kimlik teşhisi yapabilmek için DNA örneği vermek üzere Kahire’ye gitti.

Fransa’ya tedavi için gitmiş olan annesini kaybeden Amjad Haqi, ailelere gelişmelerle ilgili hiçbir haber verilmediğini, hatta herhangi bir ceset parçasının bulunduğundan bile haberleri olmadığını söyledi.

Haqi, "Tek endişelendikleri konu kara kutuları ve uçağın diğer kalıntılarını bulmak. Bu onların sorunu, benim değil. Sonra da yanımıza gelip sigorta ve tazminattan bahsediyorlar. Benim tek istediğim annemi bulmak ve onu toprağa verebilmek" dedi.

İlgili haberler