Erdoğan'dan AB'ye: Vize kolaylığı yoksa, geri kabul anlaşması da yok

Telif hakkı EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Birliği'nden (AB), vize muafiyeti ve geri kabul anlaşması konularında Türkiye'ye sürekli kriter dayatmamasını istedi. Erdoğan, "Bize ikide bir kriter dayatmasınlar, burası Türkiye" dedi.

İstanbul'da yapılan Dünya İnsani Zirvesi'nin sonunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki moon ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erdoğan; AB'nin gerek kendisine gerekse de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 3 milyar euro yardım sözü verdiğini, bu sözün şu ana kadar tutulmadığını söyledi.

Erdoğan Türkiye'nin AB'den "lütuf değil dürüstlük" beklediğini belirtti.

"Şu anda 1 Haziran itibarıyla geri kabul anlaşmasına yönelik bir adım vardı, 30 Haziran itibarıyla da vize noktasında adım atılacaktı" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız görüşmeleri yapacaklar...Bu görüşmelerde netice alındı, alındı. Alınmadığı takdirde kusura bakmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosundan geri kabul anlaşmasına yönelik uygulama sürecine yönelik adım atılmasına ait karar, yasa çıkmaz."

Bozkır, 'Umudumu kaybetmeye başladım' demişti

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu 20 gün önce, Türkiye vatandaşlarının Schengen bölgesindeki ülkelere vizesiz seyahat edebilmeleri yolunda Avrupa Parlamentosu'na ve AB Konseyi'ne tavsiyede bulunmuştu.

Ancak Komisyon Türkiye'nin beş kriteri daha yerine getirmesini istiyor, bu kriterler arasında Ankara'nın karşı çıktığı "Terörle Mücadele Kanunu'nun" değiştirilmesi de var.

Telif hakkı AFP

Eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır iki hafta önce BBC'ye yaptığı açıklamada, vize serbestisi konusunda umudunu kaybetmeye başladığını söylemişti.

Türkiye ile AB arasında 16 Aralık 2013'te Ankara'da imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın Haziran ayında uygulanmaya başlaması öngörülüyor.

Anlaşma uyarınca bu tarihten itibaren AB ülkelerine Türkiye'den gitmiş yasadışı göçmenler, kendi ülkelerine iade edilmek üzere Türkiye'ye gönderilecek.

AB, Schengen bölgesinde vize muafiyeti tanımayı öngördüğü ülkelerle önce bu anlaşmayı imzalıytor.

Anlaşma'nın yürürlüğe girmesiyle ve belirlenen diğer koşullarla birlikte vize muafiyeti süreci ilerliyor.

İlgili haberler