MHP lideri Bahçeli'den seçimli kongre kararı

Telif hakkı GETTY IMAGES

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay'ın partinin olağanüstü kongreye gidilmesini öngören yerel mahkeme kararını onamasının ardından, seçimli kongreye gitme kararı aldı.

Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Yargıtay'ın vermiş olduğu kararı saygıyla karşıladığımızı ifade etmek isterim. Sayın Genel Başkanımız, 26 Haziran veya 30 Temmuz tarihlerinde MHP'yi olağanüstü ama seçimli kurultaya götürme kararı almıştır" dedi.

Yalçın açıklamasında, "Tüzük kongresi değil, genel başkanlık seçim kongresi" vurgusu yaptı.

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, Yargıtay'ın kararını Twitter hesabından değerlendirdi.

Akşener, "Yargı kararıyla onaylanan Olağanüstü Kongerimiz hayırlı olsun" dedi.

Oğan: Bahçeli'nin istifa edeceği kanaatindeyim

Muhalif adaylardan Sinan Oğan ise mevcut tüzükle MHP'nin mevcut genel başkanının partiyi seçimli kongreye götüremeyeceğini söyledi.

Sinan Oğan CNN Türk'e yaptığı açıklamada, bu kararın uygulanmasının ancak tüzüğün değiştirilmesi ya da genel başkanın istifasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

Oğan, "Ben genel başkanımızın aday olmayacağı kanaatindeyim. Genel başkanımız muhtemelken istifa ederek bu yolu açacaktır" dedi.

Bugüne nasıl gelindi?

MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.

Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.

Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği'' sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.

Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.

Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.

Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.

Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine gelmişti.

İlgili haberler