Floransa’nın merkezinde yol çöktü, araçlar çukura düştü

Telif hakkı EPA

İtalya’nın Floransa kentinde, Arno Nehri kıyısındaki yolun bir bölümü çöktü. Ölen ya da yaralanan olmazken, sosyal medyada kimi kullanıcılar olaydan eski Floransa Belediye Başkanı, Başbakan Matteo Renzi’yi sorumlu tuttu.

Floransa'nın merkezindeki turistik bölgelerden Ponte Vecchio ve Ponte alle Grazie köprüleri arasındaki 200 metre genişliğindeki bir alan çökünce, park halindeki 20 kadar araç açılan çukura düştü.

Olay anında bölgede yayaların bulunmaması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı.

Çöken yolda bulunan araçların çıkarılması için vinçlerle çalışmalar başlatıldı.

İtalyan basınına göre yaklaşık 5 milyon euro değerinde maddi hasar meydana geldi.

Telif hakkı EPA

Belediye Başkanı: Su borusu patladı

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, 200 metre genişliğinde, 7 metre uzunluğunda ve 3 buçuk metre derinliğindeki göçüğün eski bir su borusunun patlaması sebebiyle meydana geldiğini açıkladı.

Nardella, "Lungarno’da (Arno Nehri kıyısı) bir su borusunun patladığına dair gece saat 00.30 civarında bir telefon geldi. Saat 01.30’da alarm verildi, çünkü 70 cm çapındaki bir borunun patladığı anlaşıldı. Saat 06.14’te de göçük meydana geldi" dedi.

Patlayan boru nedeniyle göçüğe düşen araçlar su altında kaldı.

Floransa’nın ve İtalya’nın en önemli müzelerinden Uffizi Galerisi dahil kentin bir bölümünde su kesintileri yaşandı.

Telif hakkı EPA

'Trajedi olabilirdi'

Müze Müdürü Eike Schmidt “Bu korkunç bir şey. Gün içinde yaşansaydı gerçek bir trajedi olabilirdi” dedi, “şans eseri” ölen ya da yaralanan olmadığına dikkat çekti.

Olay İtalya'da sosyal medyada da günün en çok konuşulan olaylarından oldu.

Bazı Floransalılar bölgedeki su borusundaki kaçağı daha önce de yetkililere bildirdiklerini ancak önlem alınmadığını iddia etti.

Kimi sosyal medya kullanıcıları da olaydan eski Floransa Belediye Başkanı, Başbakan Matteo Renzi’nin sorumlu olduğunu yazdı.