İsrail'in yeni savunma bakanı aşırı sağcı Avigdor Lieberman

Telif hakkı AFP

İsrail'de, aşırı sağcı Avigdor Lieberman'ın lideri olduğu Yisrael Beitenu (İsrail Evimiz) Partisi koalisyon hükümetine girdi.

Avigdor Lieberman da İsrail Savunma Bakanı oldu.

Aşırı sağcı lider böylece, geçen hafta istifa eden Moşe Yalon'un görevini üstlenecek.

Lieberman yeniden hükümete girmesi sonrası yaptığı ilk açıklamada "makul politikalar" izleyeceğini söyledi.

Daha önce iki kez İsrail Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Lieberman, Filistinlilere yönelik katı tutumu ile biliniyor.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna ise gelinen noktada İsrail'in mevcut hükümetinin bölgede istikrar için tehdit oluşturduğunu belirtti.

İsrail Evimiz Partisi'nin koalisyona katılması öncesi Netanyahu hükümetinin İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) sadece bir sandalye çoğunluğa sahipti.

Partinin hükümet ortağı olması ile bu sayı 7'ye yükseldi.

'Irkçılık' uyarısı

Yalon istifa kararını açıklarken, radial görüşlerin ve ırkçılığın İsrail toplumunu tehdit ettiği ve artık bazı ordu kademelerinde de benimsendiği uyarısında bulunmuştu.

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, Yahudi Soykırımı Günü öncesi "Almanya'da onlarca yıl önce yaşananları bugün İsrail'de yaşananlara" benzetmişti.

Yalon'un, kendi görüşünü ifade ettiğini belirterek Golan'ı savunması, Başbakan Netanyahu'nun ise Golan'ı eleştirmesi sonrası iki lider arasında görüş ayrılığı yaşanmıştı.