İsrail ordusuna ihlalleri 'örtbas suçlaması'

Telif hakkı EPA

İsrail'de önde gelen insan hakları kuruluşlarından B'Tselem, artık İsrail askerleri hakkında insan hakları ihlali iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulunmayacağını açıkladı.

Örgüt, 25 yıldır bu dosyaları askeri yargı sistemi içinde takip ettikten sonra 'sürecin bir aklama mekanizması' olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

İsrail'in Filistin topraklarında işgale son vermesi kampanyası yürüten B'Tselem, 'insan hakları ihlali zanlısı ordu mensuplarını korumak ve dosyaları örtbas etmek' amacıyla tasarlanmış bir sistem içinde adalet aramanın anlamı olmadığının altını çizdi.

İsrail ordusu ise B'Tselem'in suçlamalarına yanıt verirken, taraflı olarak nitelediği iddiaların 'gerçekleri yansıtmadığını' savundu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ''İsrail Savunma Güçleri, B'Tselem'in de aralarında bulunduğu çok sayıda örgütten gelen suçlamaları ve suistimal iddialarını soruşturmaktadır ve gerçeğe ulaşmak için de şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecektir'' ifadelerine yer verildi.

Telif hakkı Reuters

Ancak B'Tselem, ordunun soruşturmalarının 'yavaş ve yetersiz olduğunu ve nadiren mahkumiyetle sonuçlandığını' söylüyor.

B'Tselem'in İsrail ordusunu insan hakları ihlali iddialarını örtbas etmekle suçladığı 80 sayfalık raporda sekiz dosya yer alıyor.

Bu sekiz dosyadan dördü Filistinlilerin öldürüldüğü vakalarla ilgili iddialardan oluşuyor.

B'Tselem, bu vakalarda soruşturmanın standartların çok altında olduğunu vurgularken, ''Askeri soruşturma sistemi daha başından mağdurlar için adalet sağlamayı engelleyecek bir işleyişe sahip'' uyarısında bulunuyor.

İlgili haberler